STD – jak się nie zarazić

0
64
Rate this post
Większość nastolatków na pytanie, czym grozi nieodpowiedzialny seks, odpowiada – ciążą. Zapewniamy, że są gorsze rzeczy. Istnieje cała lista chorób przenoszonych drogą płciową, które w przypadku zarażenia skutecznie utrudniają życie. Żeby „złapać” niektóre z nich, nawet nie trzeba odbyć klasycznego stosunku. Zainteresowani?

Kiła zwana syfilisem

Wywoływana przez krętka bladego. Można się nią zarazić zarówno podczas stosunku, jak i zwykłego pocałunku, ponieważ bakterie mogą przenikać przez mikrouszkodzenia skóry. Jeżeli u zarażonego występują owrzodzenia, również bezpośredni kontakt z nimi może zakończyć się tragicznie. Bakterie żyją bardzo krótko poza organizmem żywiciela, więc nie można zarazić się chorobą np. na basenie czy korzystając z tej samej toalety. Jej objawy nie są jednoznaczne i często długo pozostają w ukryciu. Jakiekolwiek zmiany skórne w okolicach narządów płciowych powinny skłonić was do wizyty u lekarza.

Kiła we wczesnym stadium jest całkowicie uleczalna za pomocą antybiotyków. Nieleczona może zakończyć się nawet śmiercią, ponieważ fatalnie wpływa na układ sercowy.

Rzeżączka

Choroba przenoszona drogą płciową oraz poprzez kontakt z zakażonymi przedmiotami osobistymi, np. ręcznikiem lub nawet pościelą. Objawia się pieczeniem lub świądem w okolicach narządów płciowych. U kobiet dodatkowo występują upławy oraz zaburzenia cyklu menstruacyjnego.

Wywoływana przez bakterię dwoinka rzeżączki leczona jest antybiotykami. W przeciwnym razie może prowadzić do bezpłodności.

Chlamydia

Bakterie wewnątrzkomórkowe szczególnie niebezpieczna dla kobiet. Atakują organizm żywiciela, rozchodząc się wraz z krwią. Prowadzą do zakażenia narządów płciowych, bezpłodności oraz uszkodzeń płodu. Drobnoustroje dostają się do organizmu poprzez stosunek płciowy, uszkodzoną skórę oraz błony śluzowe, zarazić można się też na basenach i kąpieliskach. Chlamydia objawia się głównie zwiększoną ilością wydzieliny z pochwy. Mimo, że najgroźniejsza jest dla kobiet, mężczyzn też nie omija, skutecznie utrudniając im życie poprzez swędzenie, pieczenie i ból podczas oddawania moczu.

Leczona tak jak zakażenia bakteryjne za pomocą antybiotyków.

Opryszczka

To choroba wirusowa bardzo popularna w naszym kraju podczas chłodnych miesięcy lub przesileń. Opryszczka kojarzona jest głównie ze zmianą skórną rozwijającą się na ustach. Tymczasem z powodzeniem radzi sobie również w okolicach narządów płciowych. Zarówno u kobiet, jak i mężczyzn wywołuje miejscowe owrzodzenie, świąd, pieczenie, problemy z oddawaniem moczu. Zarazić się nią można podczas klasycznego stosunku, pocałunku i podczas seksu oralnego.

Leczenie polega na smarowaniu miejsc chorobowo zmienionych oraz łykaniu antybiotyków w celu osłabienia wirusa i zapobiegania nawrotom.

Żółtaczka typu B

Szacuje się, że choruje na nią około 2% Polaków. Wirus przenosi się podczas kontaktu z krwią zarażonej osoby lub jej płynami ustrojowymi. Zaliczana jest zatem do grupy chorób przenoszonych drogą płciową. Żółtaczka typu B objawia się uczuciem senności, bólami głowy, brakiem apetytu.

Leczenie wymaga hospitalizacji. Jego brak prowadzi do upośledzenia funkcji wątroby, a bardzo rzadko – śmierci.

Drożdżyca

Lub jak kto woli – grzybica. Umiejscawia się głównie w pochwie oraz jej okolicach, ale także np. w jamie ustnej. Chyba wszyscy słyszeliśmy o zajadach. Objawia się uczuciem silnego pieczenia lub swędzenia, pojawiają się również gęste, grudkowate upławy. Oczywiście przenoszona jest podczas stosunków seksualnych.

Niekiedy kuracja polega na zwiększonym przyjmowaniu witamin z grupy B, czasami potrzebna jest kuracja antybiotykami. Grzybica nieleczona skutecznie uprzykrza życie, charakteryzuje się częstymi nawrotami.

HIV

Wirus odpowiedzialny za upośledzenie działania naszego układu odpornościowego to najpopularniejsza choroba XX wieku. Przenoszony drogą płciową oraz poprzez wymianę krwi. Przypisywany na początku głównie homoseksualistom i narkomanom tak naprawdę zbiera żniwo w całym społeczeństwie. Wbrew obiegowej opinii raczej ciężko zarazić się nim podczas pocałunku, czyli wymieniając ślinę. Wyliczono, że żeby doszło do zarażenia, potrzeba jej ok. pół litra.

Wirus HIV sam w sobie nie jest śmiertelny, a dopiero choroby jakie mu towarzyszą (np. AIDS). Leczenie polega na wstrzymywaniu jego rozwoju i przekształceń. Nie można jednak stwierdzić, że istnieje na niego lekarstwo.

Kłykciny kończyste

Czyli efekt działania wirusa HPV odpowiedzialnego za powstawanie raka szyjki macicy. Istnieje około 100 odmian tego wirusa, z czego 30 przekazywanych jest poprzez kontakty seksualne. Niekiedy jego rozwój ogranicza się do powstania brodawek i kłykcin w okolicach narządów płciowych lub odbytu. Towarzyszy im uczucie świądu, pieczenie, ból podczas oddawania moczu.

W zależności od rodzaju wirusa i stopnia jego rozwoju leczy się go farmakologicznie lub operacyjnie.

Jak się nie zarazić?

Nie ma w 100% skutecznej metody, która uchroni nas przed każdym z tych schorzeń, jednak przestrzeganie kilku zasad zminimalizuje ryzyko zarażenia.

  • Uprawiaj seks ze stałym partnerem.
  • Jeśli zmienisz partnera, nie bój się poprosić o przeprowadzenie podstawowych testów na obecność chorób wenerycznych i HIV. Pamiętaj, że będziesz musiała odwdzięczyć się tym samym.
  • W przypadku braku całkowitej pewności co do zdrowia partnera zawsze stosuj prezerwatywę.
  • Nie decyduj się na seks oralny z osobą, która ma opryszczkę lub zajady.
  • Zaszczep się (np. przeciwko wirusowi HPV).
  • Unikaj przygodnych kontaktów seksualnych.