Diagnostyka nowotworu piersi to bardzo ważny temat, o którym warto wiedzieć coś więcej. Zakres diagnostyki obejmuje nie tylko ultrasonografię, czyli badanie USG piersi, ale także mammografię. Badania te przeprowadzane są w profesjonalnym gabinecie u specjalisty. Dodatkowo, jeśli istnieje taka konieczność, wdrażane są dalsze kroki diagnostyczne oraz leczenie. Jak wygląda to w praktyce i co warto o tym wiedzieć?
Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:
- na czym polega ultrasonografia,
- kiedy konieczna jest konsultacja chirurgiczna w badaniu piersi,
- kiedy wykonywana jest biopsja węzłów chłonnych w przypadku nowotworu piersi,
- jakie inne badania i konsultacje przeprowadzane są u pacjentki, u której zdiagnozowano raka piersi.
Dzięki rozwojowi medycyny leczenie nowotworu piersi jest dzisiaj bardzo skuteczne. Wczesne wykrycie zmian nowotworowych może uratować pacjentce życie. Jednak co, jeśli zmiany nowotworowe, takie jak guzki w piersi, zostaną u nas wykryte?
Ultrasonografia i inna diagnostyka guzów piersi
Ultrasonografia to podstawowe badanie w przypadkach wielu schorzeń. Podczas badania USG stosowane są ultradźwięki, dzięki którym można zobrazować i zbadać tkanki organizmu, w szczególności narządów wewnętrznych. Pozwala ona na uzyskanie obrazu przekroju badanego obiektu w dużej dokładności jaką dają fale ultradźwiękowe. Do wykonania badania ultrasonograficznego konieczne są odpowiednie urządzenia i przeszkolony specjalista. Konieczność wykonania ultrasonografii zachodzi w wielu przypadkach, w tym w diagnostyce raka piersi.
Przede wszystkim należy wspomnieć o tym, że nie każda zmiana w obrębie piersi może oznaczać chorobę nowotworową. Jednak jeśli cokolwiek nas niepokoi, np. guzki w piersi czy zmiany skórne, warto udać się na konsultację do specjalisty. W trakcie profesjonalnej wizyty lekarz nie tylko wykona odpowiedni wywiad medyczny, ale także diagnostykę w kierunku nowotworu piersi. Może to być między innymi badanie ultrasonograficzne, mammografia piersi lub w niektórych przypadkach rezonans magnetyczny. W przypadku wykrycia zmian obrazowych, które zostaną zakwalifikowane przez lekarza do dalszych badań w postaci biopsji, zostaną one wykonane w zależności od zaleceń. Może to być biopsja mammograficzna, biopsja chirurgiczna lub biopsja igłowa. Pamiętajmy też o tym, że nie każda zmiana może być złośliwa, jednak warto każdą anomalię zbadać i sprawdzić, czy konieczna jest dalsza interwencja lekarska.
Co daje konsultacja chirurgiczno-onkologiczna?
Jeśli pacjent podejrzewa u siebie nietypowe zmiany, które mogą wskazywać na nowotwór, lub już posiada diagnozę zmian nowotworowych, konsultacja onkologiczno-chirurgiczna pozwoli ustalić dalsze etapy leczenia. W przypadku leczenia choroby nowotworowej, nie tylko nowotworu piersi, ważne jest skoordynowanie wszystkich działań. W trakcie konsultacji onkologicznej ustalane są konkretne badania do wykonania, analizowane są dostępne już wyniki badań diagnostycznych, a także ustalany jest indywidualny proces leczenia pacjenta lub pacjentki, co pozwala na stworzenie najlepszej ścieżki leczenia w danym przypadku. Dodatkowo ważna jest odpowiednia komunikacja z innymi specjalistami, którzy są niezbędni do pełnoskalowego leczenia i oceny stanu zdrowia pacjenta. Taka koordynacja pozwala na pełniejsze zobrazowanie sytuacji oraz wdrożenie jak najbardziej efektywnego leczenia.
Gdzie umówić się na badanie ultrasonograficzne i inne badania oraz zabiegi?
Potrzeba wykonania badań USG, takich jak USG piersi czy USG jamy brzusznej wymaga skierowania do specjalisty. Możemy je uzyskać od lekarza POZ. W przypadku wizyt prywatnych możemy uzyskać badania takie jak USG czy badania RTG od ręki, w cenie wizyty. U specjalistów skorzystamy również z usług takich jak chirurgiczne usuwanie znamion skórnych, chirurgiczne usuwanie guzków podskórnych czy biopsja węzłów chłonnych.
Gabinety wykonujące szukane przez nas usługi z łatwością znajdziemy w Internecie. Tam również umówimy się na wizytę, telefonicznie lub online.