Imbir to wschodnioazjatycka bylina dorastająca do metra wysokości. W kuchni wykorzystuje się jej podziemne kłącza o długości 15-50 cm. Świeża używana jest jako warzywo, suszona jako przyprawa. Kłącze imbiru ma dużo olejków eterycznych, żywicę, estry, oraz gingerol – substancję, która nadaje mu charakterystyczny ostry smak. Jest cennym źródłem błonnika, magnezu, wapnia i żelaza.
Dlaczego zdrowy?
Imbir ze względu na swe właściwości znalazł zastosowanie nie tylko w kuchni. Jest składnikiem kosmetyków, olejków, leków oraz napojów alkoholowych. Badania potwierdziły, że zawarty w nim olejek eteryczny działa moczopędnie, odkażająco, zmniejsza wydzielanie kwasów w żołądku, dobroczynnie wpływa na pracę woreczka żółciowego. Obniża poziom cholesterolu we krwi i ciśnienia. Jest nieoceniony przy niestrawności, bólach głowy i bólach miesiączkowych. Łagodzi kaszel i drapanie w gardle. Ma też właściwości antybakteryjne i odświeżające. Ma silne działanie przeciwwymiotne.
Jak działa?
Imbir jako afrodyzjak stosowany jest od wieków i w wielu kulturach. Pierwsze wzmianki o jego afrodyzjakalnych właściwościach pochodzą z Kamasutry. Na obszarze południowego Pacyfiku i Wyspach Melanezji uchodzi za przyprawę pomagającą zdobyć przychylność kobiet. W Indiach sok imbirowy z miodem i jajkami uważano za lek na impotencję. Medycyna chińska określa go mianem gorącego korzenia, który wywołuje ogień w ciele. Zawarty w nim olejek eteryczny działa ogólnie stymulująco na organizm. U mężczyzn poprawia ukrwienie narządów płciowych, co poprawia erekcję. Zarówno u kobiet jak i u mężczyzn sprawia, że wrażenia zmysłowe są intensywniejsze. Silnie rozgrzewa, co pobudza krążenie krwi – by osiągnąć ten efekt, wystarczy, że wypijesz herbatę z dodatkiem imbiru lub wetrzesz go w skórę. Jeśli lubisz jego specyficzny intensywny smak – jest jednym z podstawowych składników mieszanki curry – skomponuj miłosne menu i wypróbuj nasze przepisy:
Zupa imbirowa z owacami morza
Będziesz potrzebować:
10 g świeżego imbiru
¼ kg mieszanki owovów morza
drobny makaron pszenny lub ryżowy
warzywa: 1 marchew, seler naciowy, bambus, grzybki mun, zielony groszek
sos sojowy
olej
szczypiorek
Przygotwanie:
Rozgrzej 2 łyżki oleju w rondlu. Wrzuć bardzo drobno posiekany lub utarty imbir. Dodaj drobno posiekane warzywa – lekko je podduś. Podlej wodą, dorzuć grzybki mun połamane na drobne części. Jak woda zacznie się gotować, dorzuć owoce morza. Gotuj nie dłużęj niż 10 minut. Dopraw sosem sojowym. Na talerze ułuż ugotowany makaron. Zalej zupą. Wierzch udekoruj drbono poiekanym szzypiorkiem.
Imbir kandyzowany
Będziesz potrzebować:
½ kg świeżego imbiru
¼ kg cukru trzcinowego
cukier puder
sól
Przygotowanie:
Imbir obierz i posiekaj w 1-cm kostkę. Namocz na 3 dni w solance (na litr wody – 2 czubate łyżki soli). Przez kolejne dwa dni odnmaczaj imbir w czystej wodzie – rano i wieczorem zmieniaj wodę na świeżą. Na patelni lub w szerokim rondlu z grubym dnem smaż imbir na cukrze trzcinowym tak jak konfitrę. Podgrzewaj i wyłączaj aż cukier stanie się bardzo gęsty. Wtedy do końca odparuj wodę. Jeszcze wilgotną kostkę imbirową podsusz na kratce w otwartym piekarniku nagrzanym do 40 stopni C. Na koniec możesz obtoczyć imbir w cukrze pudrze. Przechowuj go w szczelnym słoju.
Napój imbirowy
Będziesz potrzebować:
15 g świeżego imbiru
4 łyżki miodu
1 limonka
woda
Przygotowanie:
Imbir pokrój na drobne kawałki, zalej wrzątkiem, dodaj sok z limonki i miód. Napój podawaj gorący.