Rekordziści przechwalają się na forach internetowych, że zdobycie kobiety na szybki numerek to kwestia kilku, kilkunastu minut. To samo dotyczy sytuacji, kiedy kobieta szuka mężczyzny. I nie chodzi tu o cyberseks, ale kontakty w realu.
Internauta pod lupą
Na przełomie roku 2009/2010 prof. Zbigniew Izdebski przeprowadził na grupie ponad 10 tys. polskich internautów badanie „Seks Polaków w Internecie”.
- 89 proc. badanych uznało, że seks wirtualny jest o wiele mniej satysfakcjonujący od stosunku odbytego w realu
- ponad jedna trzecia internautów, zarówno kobiet jak i mężczyzn, odbyła stosunek seksualny z osobą poznaną w sieci
- podczas zbliżeń zarówno kobiety jak i mężczyźni sporadycznie używali prezerwatyw
- prawie połowa badanych przyznała się do rozmów na tematy seksualne przez Internet
- podczas takich rozmów podniecenie odczuwało 80 proc. respondentów, połowa masturbowała się i przeżyła orgazm
- niemal połowa badanych, będąc w stałym związku, przyznała się do kontaktów seksualnych z osobą poznaną w sieci.
Wyczatowani
Partnerów seksualnych stosunkowo łatwo znaleźć na stronach z ogłoszeniami towarzyskimi. Oferty częściej przeglądają mężczyźni (40,5 proc.) niż kobiety (14,9 proc.). Panowie również częściej zachęcają płeć przeciwną do płatnego seksu – takie propozycje otrzymała co czwarta kobieta, w porównaniu do 7,2 proc. mężczyzn. W polskim Internecie istnieje również wiele serwisów randkowych mających na celu kojarzenie par. Na największym z nich zarejestrowało się ponad 3,5 miliona użytkowników, którzy opublikowali tam 12 milionów zdjęć. Innym miejscem sprzyjającym zarówno kontaktom seksualnym on-line, jak i przenoszeniu relacji seksualnych do realnego świata są czaty internetowe, gdzie pokoje – prywatne miejsca na czacie – o tematyce erotycznej cieszą się największą popularnością.
Gdzie podziała się miłość
W książce Krystyny Pytlakowskiej i Jerzego Gomuły „Zaczatowani” (2005 rok), autorzy przedstawiają kilka etapów zaangażowania w związkach wirtualnych:
- flirt, zauroczenie, wyeliminowanie rywali
- partner na wyłączność, cyberseks
- tęsknota za spotkaniem, kontynuacja związku
- spotkanie w świecie rzeczywistym, seks, decyzje o podtrzymaniu związku
- akceptacja różnic, wielokrotne spotkania w realu
- zaangażowanie we wspólne życie w realu
To co odróżnia związki wirtualne od związków zrodzonych w realu jest to, że partnerzy są dla siebie na wyłączność i to jeszcze na długo przed spotkaniem w realu. Taki związek kończy się najczęściej po spotkaniu się w rzeczywistości i pierwszym seksie – charakterystyczna jest intensywność takiego kontaktu a nie jego trwałość. Oznacza to, że tak naprawdę w tego typu relacjach albo rzeczywistość niedorosła do świata wirtualnego, albo chodziło tylko o seks.