Pamiątka z podróży – 6 chorób wenerycznych, którymi możesz zarazić się na wakacjach

0
61
Rate this post
Wybierasz się na urlop w egzotyczne kraje? A może na camping pod namiot we Włoszech? Masz ochotę na letnią przygodę? Baw się, kochaj i uważaj! Z wakacji oprócz miłych wspomnień możesz przywieźć kilka chorób. Sprawdź, jakie objawy powinny cię zaniepokoić.

Słońce, plaża i seks. Gorącą atmosfera, dobra zabawa i oddalenie od domu sprawiają, że na wakacjach łatwo zapomnieć o podstawowych środkach bezpieczeństwa. A o chorobę nie trudno. Sprawdź, gdzie i czym możesz zarazić się na wakacjach:

1. Chlamydia

Gdzie: pod każdą szerokością geograficzną

Sprawca: bakteria Chlamydia trachomatis

Jak: stosunek dopochwowy, analny, seks oralny,  na basenach i kąpieliskach

Objawy: w 80. proc. przypadków choroba przebiega bezobjawowo;  rozpoznanie utrudnia fakt, że często bakterie mogą przebywać w organizmie przez wiele lat w stanie uśpienia;  jeśli obserwujesz u siebie nasilone upławy, ból i krwawienia podczas stosunku, nawracające zapalenia cewki moczowej, bóle podbrzusza, koniecznie zgłoś się do lekarza. To właśnie może być chlamydioza.

Leczenie: opiera się na terapii antybiotykowej, której muszą poddać się obydwoje partnerzy.

2. Rzęsistkowica

Gdzie: cały świat – jak podaje WHO – to najbardziej rozpowszechniona na świecie choroba weneryczna

Sprawca: pierwotniak Trichomonas vaginalis

Jak: stosunek płciowy, używanie wspólnej bielizny i przedmiotów intymnych

Objawy: jeśli zaobserwujesz u siebie pieniste zielono-żółtawe upławy o nieprzyjemnym zapachu,  świąd i pieczenie w obrębie genitaliów, i często oddawać mocz to może być rzęsistkowica

Leczenie: polega na zażywaniu leków zwalczających rzęsistka.

3. Wrzód weneryczny

Gdzie: Afryka, Azja, Karaiby

Sprawca: bakteria  Haemophilus ducreyi

Jak: stosunek dopochwowy, analny, oralny

Objawy: jeśli obserwujesz u siebie miękkie bolesne owrzodzenia w obrębie narządów płciowych, ropnie, pojawiające się zapalenie pachwinowych węzłów chłonnych – zgłoś się do lekarza.

Leczenie: opiera się na antybiotykoterapii, ropnie się nakłuwane i drenowane.

4. Ameboza

Gdzie: tropikalne kraje

Sprawca: pierwotniak  Entamoeba histolytica

Jak: pożywienie, brak higieny, niesprawna kanalizacja, owady, seks analny

Objawy: jeśli po powrocie z tropików cierpisz na  krwisto-śluzowa biegunkę, masz gorączkę, bóle brzucha to może być ameboza (uwaga, choroba może też przebiegać bezobjawowo)

Leczenie: opiera się na terapii lekami przecipierwotniakowymi w zależności od postaci choroby. Osoby powracające z krajów tropikalnych powinny przejść badania kału na obecność pierwotniaka. Nieleczona ameboza może prowadzić do śmierci!

5. Żółtaczka typu B

Gdzie: pod każdą szerokością geograficzną, epidemie w Azji i Afryce

Sprawca: wirus Hepatitis B virus

Jak: stosunek płciowy, transfuzja krwi, używanie tych samych igieł (np. studio tatuażu)

Objawy: u większości choroba przebiega bezobjawowo, jeśli jednak obserwujesz u siebie senność, bóle głowy, brak apetytu, osłabienie, czasami gorączka, bóle brzucha oraz wątroby, powinno cię to zaniepokoić.

Leczenie: leczenie polega nazwalczaniu wirusa, leczeniu osłonowym wątroby oraz leczeniu następstw choroby.

6. Ziarnica weneryczna

Gdzie: Azja, Afryka, Ameryka Środkowa i Południowa

Sprawca: bakteria Chlamydia trachomatis

Jak: stosunki seksualne, używanie tych samych przedmiotów intymnych co zakażona osoba

Objawy: jeśli obserwujesz u siebie pęcherzyki i grudki w okolicach narządów płciowych, masz zapalenie węzłów chłonnych, bóle stawów i ropnie – to może być ziarnica weneryczna

Leczenie: opiera się na antybiotykoterapii, a w trudnych przypadkach na zabiegu chirurgicznym.

Co kraj to choroba

Choroby weneryczne szerzą się pod każdą szerokością geograficzną. Łatwość podróżowania sprawia, że rozprzestrzeniają się z łatwością po całym świecie. Pamiętaj, że ta sama choroba w innej strefie klimatycznej może mieć odmienny szczep i być lekoodporna, a jej leczenie znacznie trudniejsze. Nie lekceważ ich, bo nieleczone mogą prowadzić do bezpłodności i licznych powikłań. Pamiętaj: leczenie chorób przenoszonych drogą płciową jest bezpłatne. Jeśli zaniepokoją cię jakiekolwiek objawy, zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu, który da ci skierowanie do poradni skórno-wenerologicznej. Uprawiając seks za granicą, rób to bezpiecznie – pamiętaj o prezerwatywie i higienie, by zmniejszyć ryzyko zarażenia. A z  wakacji przywieź inne pamiątki.