Lato: pora, która sprzyja grzybicom

0
60
Rate this post
Każdy przynajmniej raz z zapałem szukał grzybów w lesie. Dzisiaj będzie mowa o zupełnie innych grzybkach. Otóż wraz z nastaniem lata stajesz się szczególnie narażony na chorobotwórcze mikroorganizmy tego gatunku. W tym tekście dowiesz się jak rozpoznać, wyleczyć, a także jak zapobiec grzybicy.

Pod nazwą „grzybica” kryje się w wiele chorób zakaźnych wywołanych przez niewidoczne dla oczu grzyby. Mikroskopijnych organizmów jest w przyrodzie mnóstwo, jednak niektóre z nich są wyjątkowo nieprzyjazne dla ludzkiego ciała. Muchomora sromotnika łatwo rozpoznać; o obecności grzybów wywołujących schorzenia skóry, śluzówek i narządów wewnętrznych najczęściej dowiadujesz się dopiero wtedy, kiedy jesteś już chory i pojawiły się pierwsze objawy.

Wakacyjne grzybobranie

Lato w szczególności sprzyja rozwojowi grzybicy lubiącej wilgoć i ciepło, cukier w każdej postaci oraz alkohol. Będąc na basenie, na plaży, jedząc lody czekoladowe, pijąc drinka, oddając się namiętnemu wakacyjnemu romansowi albo po prostu korzystając z jednego ręcznika jesteś na celowniku! Jedna z najczęściej atakujących człowieka grzybic jest wywołana przez Candida Albicans. Grzyb ten normalnie występuje na błonach śluzowych i na skórze, jednak w niektórych okolicznościach sprzyjających jego nadmiernemu rozwojowi, w tym wyżej wymienionych, ale również przy osłabieniu układu odpornościowego, na skutek kuracji antybiotykowej lub długotrwałego stresu zaczyna się mnożyć w szybki i niekontrolowany sposób.

Grzybica pochwy

Masz gęste, białe lub żółte upławy? Twoja pochwa i srom są zaczerwienione, pieką cię i swędzą? To najczęstsze objawy grzybicy. Twój partner również może być zakażony (chociaż nie musi), tak więc rozsądnie będzie, jeżeli zachęcisz go do odwiedzenia lekarza.

Po wykluczeniu innych chorób przenoszonych drogą płciową otrzymasz lekarstwa (doustne lub miejscowe). Często wystarczy jedna szybko działająca globulka dopochwowa, aby twój palący problem zniknął w mgnieniu oka.

Niestety niektóre kobiety (w tym kobiety w ciąży) są wyjątkowo narażone na nawroty grzybicy. Nie jest to przyjemne, ale pamiętaj, że zmiana diety na bogatszą w błonnik i warzywa, pozbawioną słodyczy i alkoholu może ci pomóc.

Uważaj również z przesadną higieną intymną. Nadmiar waginalnych irygacji i zbyt częste mycie narządów płciowych (nawet specjalnie do tego przeznaczonymi mydłami) mogą ponownie wyjałowić twoją florę bakteryjną i narazić cię na kolejne zetknięcie z Candidą.

Grzybica penisa

Twoja żołądź i napletek są obrzmiałe i zaczerwienione? Kiedy oddajesz mocz czujesz pieczenie, swędzenie i ból? Masz biały nalot na żołędzi, albo łuszczy ci się skóra? A może boli cię w trakcie wytrysku? Wizyta u lekarza może potwierdzić grzybicę. Wylecz się jak najszybciej przez wzgląd na twoją partnerkę. Pamiętaj, że będąc chory zarażasz wszystkich, w tym również kolegę, któremu pożyczyłeś ręcznik po meczu squasha!

Grzybica stóp

Chodzenie bez klapek na basenie lub w pokoju hotelowym, niestaranne wycieranie stóp (w tym między palcami), częste noszenie zbyt ciasnego lub nie oddychającego obuwia lub skarpetek z dużą domieszką sztucznego tworzywa. Korzystanie z sauny lub intensywna praktyka sportu, która sprzyja intensywnemu poceniu się stóp: wszystkie wyżej wymienione czynności są pożywką dla wilgoci i ciepłolubnych grzybów.

Początkowe objawy grzybicy stóp, na którą zachorować może każdy, pojawiają się między palcami. Drobne pęknięcia, łuszczący się naskórek, pieczenie, nieprzyjemny zapach mogą świadczyć o jej obecności. Nie leczona grzybica może się przenieść na krawędzie stóp, ich spód, a także na pięty.

Leczenie grzybicy stóp było dotychczas żmudne i długotrwałe. Wymagało systematyczności, której brak gwarantował szybki nawrót choroby. Na szczęście istnieją już preparaty o natychmiastowym działaniu, które redukują czas terapii.

Grzybica paznokci

Przebieg grzybicy paznokci jest podobny. Płytka jednego lub kilku paznokci zmienia kolor na matową biel lub żółć, przyjmując nawet brązowy kolor. Z czasem płytka zaczyna być coraz grubsza, podnosi się i boli przy każdym dotyku. Koniec końców każdy krok staje się nieznośny. Dlatego, kiedy zaobserwujesz nawet najmniejszą zmianę na paznokciach u stóp, idź do dermatologa. Lekarstwa szybko wyleczą grzybicę paznokci, ale jeżeli będziesz za bardzo zwlekał paznokieć trzeba będzie usunąć chirurgicznie. Nie chcesz tego!

Higiena przede wszystkim

Jak widzisz w wakacje, na plaży, na basenie, przed budką z lodami czy w łóżku u boku partnera czyha na ciebie wiele niewidzialnych niebezpieczeństw. Przestrzegając podstawowych zasad higieny osobistej i stosując profilaktycznie środki przeciwgrzybiczne po pobycie na basenie możesz jednak uniknąć spotkania z Candidą, i zupełnie bezkarnie cieszyć się ostatnimi tygodniami wakacji.