On nie chce się kochać

0
99
Rate this post
Coraz więcej kobiet skarży się na brak zainteresowania ze strony partnerów. Seks w związku powoli zanika, a sytuacja z dnia na dzień robi się coraz bardziej napięta. Kobiety czują się odrzucone i niekochane, podejrzewają u partnera chorobę, a nawet doszukują się sygnałów zdrady z jego strony. A prawdziwa przyczyna pozostaje nieodkryta.

Brak seksu w związku jest problemem, o ile para nie umówi się, że z jakichś powodów za obopólną zgodą z niego rezygnuje. Inaczej ma się sytuacja, kiedy jedna strona inicjuje stosunek, a druga regularnie odmawia lub oddaje się bez emocji i zaangażowania. Szczególnie widać to w relacjach, w których do tej pory seks był źródłem radości, a nie problemów.

Kiedy mężczyzna odmawia kobiecie, sprawa robi się podwójnie skomplikowana. Sam fakt, że to ON nie chce się kochać, jest już czymś z kulturowego punktu widzenia „dziwnym”. Od najmłodszych lat jesteśmy wychowywani w przekonaniu, że facet „ma ochotę” zawsze. Przecież myśli o seksie co 7 sekund, o wiele częściej się masturbuje i ma w komórce kilka filmów tylko dla dorosłych. Jakim więc cudem ta genetyczna „seks maszyna” może nie mieć chęci się kochać?!

Prawdopodobnych powodów może być kilka, prosimy, żeby potraktować je jako sugestię i grunt do rozmowy z partnerem, a nie diagnozę. Zanik popędu seksualnego może oznaczać między innymi depresję, a tę powinien stwierdzić i leczyć lekarz.

Nie chce, bo ma kłopoty w pracy

W dobie kryzysu, niestabilnego rynku pracy i towarzyszącemu nam na każdym kroku stresu nie powinnyśmy się dziwić, że w pewnym momencie nasz partner poczuł się tym wszystkim przytłoczony. Być może w ostatnim czasie miał problemy, o których nie powiedział, żebyśmy się nie martwiły, a teraz przeżywa je samotnie?

Jeżeli do tej pory nie odezwał się ani słowem, raczej nie spodziewajmy się, że na pytanie „Czy wszystko dobrze w pracy?” odpowie zgodnie z prawdą i wyśpiewa wszystko, co go gryzie. Najlepsza w tym wypadku będzie metoda drobnych kroczków, czyli powolne, ale sukcesywne zdobywanie wiedzy. Pytaj się o rzeczy pozornie nieistotne, na przykład, czy u niego w biurze są jakieś rośliny, jeżeli tak, to czy się nimi zajmuje itd. Sposób, w jaki będzie odpowiadał, da obraz skojarzeń z miejscem pracy. Jeżeli zrobi się np. nerwowy, zirytowany, nie będzie znał ani razu odpowiedzi – może to oznaczać, że firma źle mu się kojarzy i chce jak najszybciej uciąć nieprzyjemny temat.

Zawsze można postawić wszystko na jedną kartę i zapytać wprost: „Co się dzieje u ciebie w pracy?”.

Nie chce, bo ma problemy zdrowotne

Niektórym mężczyznom szczególnie ciężko jest przyznać się to tego, że coś nie funkcjonuje tak, jak powinno. Jeżeli jakiś czas temu pojawiły się u niego problemy z oddawaniem moczu lub osiągnięciem wzwodu, być może unika intymnych sytuacji z obawy, że wszystko wyjdzie na jaw. Wtedy będzie musiał iść do lekarza, poddać się badaniom, leczyć itd. Dla sporej grupy mężczyzn sam fakt zdiagnozowania jakiejkolwiek dolegliwości jest sporym problemem.

Jeżeli podejrzewasz, że brak seksu w twoim związku ma podłoże zdrowotne, powinnaś być szczególnie delikatna. Dobrym pomysłem może okazać się kupienie dla partnera książki, która zawiera informacje o prawdopodobnych przyczynach jego problemów. Jest to bezpieczny wstęp do rozmowy, która w tym wypadku musi się odbyć.

Nie chce, bo już go nie pociągasz

Nie można żyć złudzeniami i zakładać, że jeżeli partner nie chce uprawiać z nami seksu, to cały ciężar za tę sytuację spoczywa po jego stronie. Mężczyzna potrafi kochać kobietę i równocześnie nie czuć do niej pociągu seksualnego. Przyjrzyj się sobie uważnie, czy w ostatnim czasie wydarzyło się coś, co miało znaczący wpływ na twój wygląd? Jeżeli brakuje ci odwagi, żeby zapytać go wprost, przypomnij sobie o rzeczach, które zawsze na niego działały. Może wymyślna bielizna albo wyjazd za miasto tylko we dwoje?

Przez jakiś czas powinnaś obserwować partnera i starać się wyłapywać informacje, które mogą okazać się kluczowe do znalezienia odpowiedzi na pytanie, które cię męczy. Na pewno nie unikniecie rozmowy na ten temat. Jeżeli sytuacja będzie się rozciągała w czasie, konieczna może okazać się wizyta u seksuologa. Na to wszystko powinniście się przygotować psychicznie, ponieważ jest to zazwyczaj duża rewolucja dla obojga partnerów.

W sytuacji, kiedy nic nie jest określone i jego niechęć do seksu tak naprawdę może oznaczać wszystko, na pewno nie powinnaś robić z tego głównie swojego problemu, płacząc mu do ucha „bo ty już mnie nie chcesz”. Spokój, opanowanie, obserwacja i pomimo trudności – maksymalna ilość ciepła i wsparcia. Jeżeli znowu poczuje się bezpiecznie i pewnie, sam powie, co się stało.