Kontakty z osobą zarażoną HIV – zasady bezpieczeństwa

0
115
Rate this post
Wiele osób stara się unikać kontaktu z ludźmi zarażonymi wirusem HIV. Boją się, że sam fakt przebywania w ich towarzystwie może wywołać pojawienie się choroby u osób zdrowych. A jak jest naprawdę?

Wbrew powszechnie panującym obawom ludzie zarażeni HIV mają szansę na normalne życie. To, że są nosicielami wirusa, nie przekreśla ich jako pełnoprawnych członków społeczeństwa. Podobnie jak zdrowi ludzie chodzą do pracy, wyjeżdżają na wakacje, mają rodziny i odwiedzają restauracje, kina czy teatry. Otoczenie na ogół nie wie o ich chorobie. I dlatego wielu ludzi zadaje sobie pytanie: w jaki sposób można ograniczyć ryzyko zarażenia się wirusem? Inni zastanawiają się, jak bezpiecznie kontaktować się z osobą, która jest nim zarażona?

Sposoby ograniczenia ryzyka zakażenia wirusem HIV

Wirus HIV najszybciej i najłatwiej przenosi się w wyniku bezpośrednich kontaktów hetero i homoseksualnych. Nie można jednak wymagać od ludzi całkowitej wstrzemięźliwości, która w tym przypadku będzie na pewno stuprocentową gwarancją, że nie zarazimy się wirusem. Co zatem możemy zrobić? Przede wszystkim powinniśmy postawić na wierność jednemu partnerowi. Tego samego powinniśmy również oczekiwać od naszej drugiej połowy. Im mniej skoków w bok, tym większa gwarancja bezpieczeństwa. Każda nowa „przygoda” zwiększa ryzyko zakażenia się HIV. Ograniczmy więc przypadkowe kontakty seksualne, gdyż szaleństwo jednej nocy, zwłaszcza bez prezerwatywy, może okazać się dla nas śmiertelną pułapką. Przed rozpoczęciem życia seksualnego z nowym partnerem warto zastanowić się nad poddaniem się wspólnym testom w kierunku HIV. Pewność, że nic nam nie grozi, daje prawdziwy komfort psychiczny.

Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia się HIV, warto również używać własnych przyborów higienicznych, takich jak żyletka, szczoteczka do zębów czy przybory do wycinania skórek (manicure). Powinniśmy również starać się unikać kontaktu ze świeżą krwią lub innymi płynami ustrojowymi, które mogą, choć nie muszą, zawierać w sobie niszczycielski wirus.  Młode dziewczyny na przykład nie powinny decydować się na przekłuwanie sobie uszu brudnymi czy podejrzanymi igłami. W sytuacji, w której, będąc świadkiem jakiegoś wypadku, udzielamy pierwszej pomocy, powinniśmy myśleć przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie. Przy opatrywaniu krwawiących ran pamiętajmy więc o jednorazowych rękawiczkach, a przy zastosowaniu metody usta-usta – o specjalnej nakładce. Jeśli w wyniku udzielania pomocy pobrudzimy się cudzą krwią, powinniśmy się umyć letnią wodą z mydłem.

Kiedy nie można zarazić się wirusem HIV?

Wirusem HIV nie zarazimy się poprzez codzienne kontakty z chorą osobą. Zwykłe podanie ręki, uścisk czy poklepanie po plecach nie spowoduje, że następnego dnia będziemy już nosicielami wirusa. Dotyczy to również przytulania się w kinie czy na kanapie w domu. Bezpieczne formy współżycia, takie jak pieszczoty, masaż erotyczny czy wzajemna masturbacja, nie wywołają u nas choroby. Wirusem HIV nie możemy się również zarazić poprzez używanie tych samych naczyń i sztućców. Nic nam nie grozi także wtedy, gdy wspólnie z zainfekowaną osobą korzystamy z basenu, toalety czy sauny. HIV to nie malaria i ugryzienia owadów nie stanowią bezpośredniego zagrożenia.

Osoba z wirusem HIV w społeczeństwie

Osoby zakażone wirusem HIV powinny ze wszech miar starać się zachowywać da­leko posuniętą ostrożność, aby przez ryzykowne kontakty seksualne bez zabezpieczenia nie doprowadzić do zakażenia innych ludzi. Nie mogą być dawcami krwi ani tkanek do transplantacji. Chorym osobom lekarze powinni jak najlepiej i najpełniej przekazać informacje o niebezpieczeństwach związanych z udostępnianiem innym ludziom strzykawek, igieł czy innych narzędzi, naruszających ciągłość tkanek.