Podpowiedź znajdziesz w książce „Johna Aikena „15 błędów, które zabijają związek”. Oto jeden z nich:
Jedną z najczęstszych przeszkód na drodze do znalezienia właściwego partnera jest to, że pociągają was osoby nieosiągalne. Są to ludzie, którzy nie chcą się zaangażować, choć wydaje się, że jest po temu czas. Wasi przyjaciele i krewni wiedzą, że nic z tego nie będzie, ale wy wciąż macie nadzieję, że ich zmienicie. W rezultacie jesteście coraz bardziej nieszczęśliwi i niespokojni, a prócz tego przepuszczacie pewnie mnóstwo okazji. Wciąż próbujecie ich zdobyć i zmienić, ale kończy się to tym, że jesteście rozczarowani i żyjecie w ciągłym zawieszeniu. Jeśli znaleźliście się w takiej właśnie sytuacji, popełniacie błąd, zabiegając o względy osoby nieosiągalnej i skazujecie się na życie w pojedynkę.
10 oznak wskazujących na to, że pociągają was osoby nieosiągalne:
1. Interesują was tylko ci ludzie, którzy nie są w stanie się zaangażować;
2. Zaniedbujecie rodzinę i przyjaciół, żeby być na każde ich skinienie;
3. Długo na nich czekacie;
4. Zmieniacie zainteresowania i hobby, żeby dostosować się do ich stylu życia;
5. Nie jesteście pewni, na czym stoicie: czasami przepełnia was entuzjazm i nadzieja, a czasami czujecie się rozczarowani, niedowartościowani, rozzłoszczeni i bezradni;
6. To wy wykazujecie inicjatywę;
7. Trudno uzyskać od nich odpowiedzi na proste pytania, często nie wiecie, gdzie aktualnie przebywają;
8. Dużo myślicie i mówicie o swoim poczuciu niepewności;
9. Stale ich usprawiedliwiacie;
10. Myślicie, że możecie ich zmienić.
Relacje z ludźmi nieosiągalnymi mogą być bardzo absorbujące emocjonalnie. Skoro sprawiają, że czujecie się wyjątkowo, skoro słyszycie od nich same przyjemne rzeczy, doświadczacie wszystkich pozytywnych uczuć: ekscytacji, zauroczenia, nadziei i szczęścia. Potrafią dodać wam wiary w siebie pochwałami, prezentami, wspaniałym seksem i rozmowami, które wychodzą naprzeciw waszym nadziejom i marzeniom. Jednak emocje te mogą szybko ustąpić miejsca niepewności, gniewowi i rozpaczy, kiedy każą wam na siebie czekać. Często nie będziecie pewni ich uczuć i zamiarów i będziecie stale rozczarowani ich nieodpowiedzialnym zachowaniem i brakiem zaangażowania.
ZMIANY
Wchodząc w relacje z ludźmi nieosiągalnymi, eliminujecie siebie z gry i pozostajecie singlami. Możecie wierzyć, że jesteście tymi „jedynymi” i uda wam się zmienić waszych nieosiągalnych partnerów, ale czy ma to sens? Nie szanują was, wasi bliscy ich nie lubią, z ich powodu często czujecie się źle. Nadeszła pora, żeby przełamać ten wzorzec – musicie wyzwolić się i wyjść na spotkanie kogoś, z kim można budować przyszłość, nie zaś kogoś, kto dużo obiecuje, ale nie dotrzymuje słowa. Przełamując destrukcyjne wzorce i ruszając na poszukiwanie idealnego partnera, stajecie w obliczu nowej szansy. Nie chodzi o to, żeby zmieniać ludzi albo czekać, aż zmądrzeją. Chodzi o to, żeby wyświadczyć przysługę samemu sobie – usunąć ich ze swojego życia, zanim staną się dla was ciężarem.
JAK UNIKNĄĆ ZWIĄZKÓW Z LUDŹMI NIEOSIĄGALNYMI
Krok pierwszy: Zerwanie kontaktów z niewłaściwymi ludźmi
Jeśli naprawdę poważnie myślicie o tym, by uniezależnić się od „nieosiągalnych”, musicie natychmiast pozbyć się ich wszystkich. Z powodu takich osób nadal będziecie samotni i żadnej z nich nie uda wam się zmienić. Jeżeli chcecie przyciągnąć kogoś odpowiedniego, musicie przestać marnować na nie czas. Zerwijcie z nimi wszelkie kontakty. Teraz!
Krok drugi: Odczytywanie znaków ostrzegawczych
Dążąc do tego, by pozbyć się ludzi nieosiągalnych, musicie poznać ich cechy charakterystyczne. Żeby przełamać nieprawidłowy wzorzec, należy zrozumieć, jak funkcjonuje, i obrać inny kierunek, zanim znów znajdziecie się w zaklętym kręgu. Skorzystajcie z pomocy przyjaciół i przetestujcie byłych partnerów. Czy zaliczają się do którejkolwiek z poniższych kategorii?
• Byli związani z kimś innym;
• Byli uwikłani w poprzednie związki;
• Za często podróżowali;
• Byli za młodzi lub za starzy;
• Mieli za duży bagaż doświadczeń;
• Mieli upodobania seksualne, do których nie mogliście się dostosować;
• Za często imprezowali;
• Za bardzo flirtowali i szukali miłosnych przygód;
• Byli pracoholikami.
Teraz odpowiedzcie na następujące pytania:
• Z którym typem osoby nieosiągalnej nawiązywałem/nawiązywałam relacje najczęściej?
• Co zwykle powstrzymywało moich ekspartnerów/moje ekspartnerki przed angażowaniem się?
• Czym powinien/powinna wyróżniać się przyszły partner/partnerka, żeby nasz związek dawał mi więcej satysfakcji?
Jeśli rozpoznaliście już szkodliwe wzorce waszych zachowań, stwórzcie listę tych cech, których chcielibyście uniknąć u waszych potencjalnych partnerów. Umówcie się z waszymi przyjaciółmi, że będą ostrzegali was za każdym razem, kiedy ulegniecie skłonności do osoby nieosiągalnej.
Krok trzeci: Przełamanie starych nawyków
Relacje z ludźmi nieosiągalnymi zaszczepiają w was niewłaściwe wzorce, za których sprawą otaczacie się tego typu osobami. Musicie te wzorce rozpoznać i przełamać, żeby odeprzeć czyhające na was pokusy. Zwróćcie uwagę na takie sprawy, jak alkohol, narkotyki, podróże, przygodny seks, korzystanie z Internetu, odwiedzanie określonych barów i klubów oraz toksyczne przyjaźnie.
Zadajcie sobie następujące pytania:
• Gdzie zazwyczaj spotykam nieosiągalne osoby?
• Co robię, kiedy je spotykam?
• Jakich nawyków muszę się pozbyć, żeby usunąć ich ze swojego życia?
Kiedy rozpoznaliście już niewłaściwe wzorce, wyznaczcie zasady zabezpieczające was przed sytuacjami, w których spotykacie ludzi nieosiągalnych. Musicie pozbyć się wszelkich przyzwyczajeń, które uzależniają was od nieodpowiednich osób.
Krok czwarty: Stworzenie obrazu idealnego partnera/partnerki
Dokładnie scharakteryzowanie osoby, której się szuka, jest bardzo dobrym sposobem uniknięcia niewłaściwych ludzi. Zastanówcie się spokojnie, jakie cechy charakteru są dla was atrakcyjne i potraktujcie je jako cel, do którego zmierzacie. Weźcie pod uwagę następujące aspekty:
• Wartości i przekonania. Czy podzielają wasze poglądy na temat rodzicielstwa, religii, polityki, wierności jednemu partnerowi itd.?
• Zdolności komunikacyjne. W jaki sposób wyrażają swoje myśli i uczucia? Czy zadają pytania? Czy prawią komplementy? Czy potrafią słuchać?
• Osobowość. Czy mają poczucie humoru? Czy są lojalni? Czy są ambitni? Czy cechuje ich egoizm?
• Seks i czułość. W jaki sposób okazują przywiązanie? Czy lubią eksperymenty? Jaki jest ich temperament seksualny?
• Pieniądze. Jakie jest ich podejście do pieniędzy? Czy są rozrzutni, czy oszczędni? Jakie są ich perspektywy finansowe – czy są zbliżone do waszych?
Sporządźcie listę pięciu najważniejszych zagadnień, zaglądajcie do niej regularnie, by przypomnieć sobie cel, do którego zmierzacie, i spróbujcie wyobrazić sobie, jak zakochujecie się w idealnym partnerze. Stwórzcie wizję waszej pary i obserwujcie, jak jego/jej pozytywne cechy przejawiają się w różnych sytuacjach (na przykład wtedy, gdy rozmawiają z waszymi bliskimi, biorą ślub, opiekują się dziećmi, uprawiają seks czy udają się z wami w podróż).
Krok piąty: Wzmocnienie poczucia własnej wartości
Przywiązanie do osób nieosiągalnych może niszczyć poczucie własnej wartości. To, że musicie dzielić się nimi z kimś innym, czekać na nich, znosić ich kłamstwa i żyć w stanie ciągłego zawieszenia skutecznie odbiera wam pewność siebie. Czas dokonać wysiłku, by odzyskać poczucie własnej wartości zorganizujcie swój tydzień tak, żeby mieć więcej czasu dla siebie. Podejmijcie następujące kroki:
• Zainicjujcie kontakt z zaprzyjaźnioną osobą i widujcie się z nią przynajmniej raz na tydzień. Bliskość kogoś, kto wiele dla was znaczy, sprawi, że poczujecie się lepiej.
• Sporządźcie listę tych znajomych, których dawno nie widzieliście, i umówcie się z każdym z nich w ciągu następnych tygodni. Nie chodzi tu o całonocne rajdy po barach – możecie zaprosić ich na kawę albo na spacer do parku.
• Przejdźcie na zdrową dietę i ograniczcie spożycie alkoholu. Postarajcie się zadbać o ciało i jedzcie to, co zapewni wam siłę
i witalność. Wybierzcie odpowiadający wam rodzaj ćwiczeń i uprawiajcie je regularnie.
• Każdego dnia znajdźcie czas dla siebie: poczytajcie książkę ulubionego autora, ugotujcie swoje ulubione danie, wyjdźcie z biura na lunch, przejdźcie się do kina, weźcie gorącą kąpiel, obejrzyjcie interesujący program w telewizji albo idźcie na zakupy i kupcie sobie prezent.
• Raz w tygodniu znajdźcie czas na hobby: jeśli myśleliście kiedykolwiek o tym, by zacząć malować, pisać albo śpiewać – zróbcie to.