Jak dojrzewają chłopcy?

0
72
Rate this post
Dojrzewanie nie jest wcale zabawne, głównie dlatego, że wszyscy dookoła widzą jak na dłoni, co się dzieje z twoim organizmem. Na dodatek masz wrażenie, że koledzy znoszą je o wiele lepiej od ciebie. Jeden w ogóle nie ma pryszczy, u drugiego mutacja trwała niecały tydzień, a trzeci po prostu się nie poci! Pozostaje jeszcze kwestia niechcianego wzwodu w najmniej odpowiednim momencie i nocne polucje.

Przez okres dojrzewania przechodzimy wszyscy. Fizyczne wejście w dorosłość to dla wielu długa i męcząca droga, której końca nie widać. Na szczęście jej poszczególne etapy są przewidywalne i występują w pewnych odstępach czasu. Największej burzy hormonów możesz się spodziewać między 14-stym, a 16-stym rokiem życia.

Etapy dojrzewania

11 lat

Powoli zaczynasz doganiać wzrostem koleżanki z klasy, już nie będą się z ciebie śmiały na przerwach.

Zauważasz pierwsze włoski u podstawy członka, dodatkowo powiększyła ci się moszna i jądra – to znak, że hormony działają w najlepsze.

12-14 lat

Moszna, jądra i penis nadal się powiększają, dodatkowo moszna jakby pociemniała i zrobiła się bardziej pofałdowana.

Pojedyncze, drobne włoski zmieniły się: są twarde, skręcone i jest ich zdecydowanie więcej niż jeszcze rok temu.

Zmieniają się także twoje brodawki, stają się większe i ciemniejsze.

Obejrzyj się pod pachami, właśnie w tym okresie pojawiają się tam pierwsze włosy.

Przygotuj się na to, że możesz rosnąć nawet do kilkunastu centymetrów rocznie, to bardzo dużo, szczególnie dla twoich rodziców, zmuszonych do kupowania co chwila nowych ubrań.

Zaczynasz zauważać dysproporcje w swoim ciele, np. bardzo duże stopy, długie nogi lub ręce. Spokojnie, niedługo wszystko się wyrówna.

Ze względu na rozwój krtani dochodzi również do zmian w twoim głosie, raz mówisz jak Justin Bieber, innym razem jak Piotr Fronczewski.

14-16 lat

Pojawił się „wymarzony” wąsik, obok szczoteczki do zębów możesz już śmiało postawić maszynkę do golenia.
Przybywają ci kolejne włoski, tym razem w okolicach brodawek.

Rano budzisz się z kołdrą uniesioną kilkanaście centymetrów do góry w pewnym konkretnym miejscu, to oczywiście żaden problem dla kogoś, kto nie dzieli pokoju z rodzeństwem i kogo nie budzi do szkoły mama.

Miałeś w nocy piękny sen, a jego efektem jest plama na prześcieradle; bądź z siebie dumny, za parę lat naprawdę za tym zatęsknisz.

Problemy z cerą to w tym okresie norma, dodatkowo może pojawić się łupież, zauważysz również zwiększone wydzielanie potu oraz wzrost intensywności jego zapachu. Pamiętaj, żeby poprosić Mikołaja o dezodorant, a wszystko będzie dobrze.

Twoje rysy twarzy zaczynają nabierać męskich cech, twarz się wydłuża, szczęka staje mocniej zaakcentowana.

Zauważysz również przyrost masy mięśniowej, to akurat fajne, prawda?

Włosy na rękach i nogach pociemnieją, mogą stać się nieco bardziej twarde.

16-18 lat

Powoli wszystko wraca do normy, głos już ci się zmienił, włosy pojawiły tam, gdzie miały się pojawić (z roku na rok będzie ich przybywać, a potem ubywać, jak twojemu tacie i dziadkowi), jesteś wyższy od koleżanek z klasy i przestałeś budzić się z kołdrą uniesioną w ten charakterystyczny sposób.

Twoja sylwetka i rysy twarzy nadają ci już wygląd dorosłego mężczyzny.

Zniknęły pryszcze, pojawiła się muskulatura, całkiem nieźle, jak na proces, który trwał 4-5 lat.

Poza zmianami, jakie zaczną zachodzić w twoim ciele, możesz się również spodziewać tych w głowie. Zaczną ci się podobać „te głupie dziewczyny”, zwiększy się twoja wrażliwość na otaczający świat, równocześnie do głosu dojdą samcze instynkty, czyli chęć dominacji lub po prostu wszczęcia bójki. Na pewno nie raz poczujesz się super-bohaterem i zrobisz masę nierozsądnych rzeczy, ale zawsze możesz wszystko zwalić na trudny okres dorastania. I to jest właśnie w nim najpiękniejsze.