I chciałabym, i boję się – z czego wynika lęk przed pierwszym razem

0
67
Rate this post
Inicjacja seksualna to bardzo ważne przeżycie dla każdego. To moment rozpoczęcia największej intymności i bliskości z drugim człowiekiem. Jest to także istotny krok na drodze rozwoju psychoseksualnego. Dla młodych ludzi to kolejny, ważny etap wchodzenia w dojrzałość – trudno przecenić jego wagę.

Pierwsze doświadczenia seksualne mają wielki wpływ na przyszłe życie intymne człowieka. Negatywne przeżycia mogą skutkować niechęcią a nawet odrazą do płci przeciwnej, wspomnienia pierwszych uniesień są punktami odniesienia i wzorcami, z których później czerpiemy, określają nas i decydują, jak będziemy sami siebie postrzegać. Nie dziwi zatem fakt, że młodzież stojąca przed decyzją o rozpoczęciu współżycia zmaga się z wieloma obawami.

Dziewczęta

Dla dziewcząt pierwszy stosunek płciowy jest związany ze zmianą anatomiczną – uszkodzeniem błony dziewiczej. Młode kobiety często boją się tego, jest to dla nich wydarzenie porównywalne do rytuału przejścia na stronę wtajemniczonych.

Pierwszy stosunek wiąże się też z bólem. Nie jest to ból bardzo silny, jednak kobiety wiedzą o nim i spodziewają się go.

Ponadto może pojawić się strach przed niechcianą ciążą. Badania wykazują, że młodzież podczas inicjacji seksualnej raczej nie stosuje antykoncepcji. Może o tym decydować fakt, że „pierwszy raz” odbywa się zazwyczaj w nieprzewidzianych okolicznościach, młodzi zwykle nie planują dokładnie, kiedy to się zdarzy i nie mają niestety czasu na racjonalne myślenie. Niewielki odsetek młodzieży deklarujący, że zabezpiecza się przed niepożądaną ciążą, to często ci, którzy stosują tzw. stosunki przerywane, ale jest to metoda na tyle nieskuteczna, że nie można jej nazwać prawdziwą antykoncepcją. A więc niechciana ciąża to najpoważniejszy czynnik komplikujący życie seksualne młodzieży, liczba młodocianych matek-uczennic stale rośnie.

Kolejną ważną dla młodych kobiet obawą przed rozpoczęciem życia seksualnego jest ryzyko odejścia partnera po pierwszym stosunku. Zdarza się czasem tak, że mężczyzna, który wcześniej nalegał na pierwsze zbliżenie, po odbyciu stosunku traci zainteresowanie dziewczyną i nie chce się już więcej z nią spotykać. Zamiast spodziewanej euforii i ekstazy odczuwa rozczarowanie i niechęć, a dziewczyna cierpi w poczuciu odrzucenia.

Inna istotna bariera dla młodzieży to wstyd przed nagością. Oglądanie i dotykanie ciała drugiej osoby oraz eksponowanie własnego ciała i zetknięcie się z ciałem partnera jest dla młodych ludzi dużym problemem. Większe trudności z akceptowaniem nagości i eksponowaniem ciała mają zwłaszcza osoby wychowywane pod silną presją tabu, gdzie w domach rodzinnych nie uczono radości z własnego ciała i własnej seksualności.

Należy też wspomnieć, że obawa przed konfrontacją wyobrażeń z rzeczywistością może stanowić dodatkową barierę dla dziewcząt przed rozpoczęciem współżycia, zwłaszcza jeśli nie są oswojone z męską nagością i nie uprawiały pettingu. Mogą się obawiać, że niedoświadczony partner zamiast rozkoszy dostarczy im niemiłych wrażeń.

Chłopcy

Dla chłopców pierwszy stosunek seksualny również może być ryzykowny, a inicjacja seksualna niesie za sobą poważne konsekwencje w przyszłości.

Badania wykazują, że co trzeci chłopiec cierpi z powodu niepowodzenia podczas pierwszej próby stosunku seksualnego, najczęściej przyczyną porażki jest brak wzwodu czy przedwczesny wytrysk. Chłopcy boją się więc kompromitacji, wstydu i upokorzenia przed dziewczyną. Nie ufają swym partnerkom, bo boją się ocen, które wystawią im one po stosunku.

Podobnie jak dziewczęta chłopców także dotyczy problem obawy przed nagością i wstydu przed eksponowaniem własnego ciała. Restrykcyjne wychowanie oraz demonstrowanie dezaprobaty dla spraw związanych z seksem i cielesnością staje się początkiem negatywnego nastawienia do spraw płci i swoistym tabu.

Również dla chłopców barierą może być lęk przed konfrontacją wyobrażeń o „pierwszym razie” z rzeczywistością. Nie koniecznie musi ona wypaść pozytywnie i może wzbudzić napięcie oraz zakłócić poczucie bezpieczeństwa.

Chłopcy często traktują inicjację zadaniowo, pierwszy stosunek jest dla nich okazją do zmiany obrazu własnej osoby, ukształtowania własnego wizerunku w oczach własnych i partnerki jako męskiego, sprawnego seksualnie. Mogą stawiać sobie nierealne wymagania, np. aby wprowadzić kilka technicznie skomplikowanych pozycji seksualnych czy mieć kilka wytrysków w ciągu nocy. Tak wysoko postawiona poprzeczka może powodować lęk i napięcie przed pierwszym stosunkiem oraz skazywać z góry na niepowodzenie.

Dobre przygotowanie

Inicjację seksualną dobrze jest rozpocząć wtedy, gdy jest się do tego dobrze przygotowanym, a więc trzeba do tego psychicznie dojrzeć.

Zastanów się, czy jesteś pewna/pewny swego partnera oraz tego, że inicjacja będzie mądrym i pięknym doświadczeniem i że nastąpi w najbardziej odpowiednim momencie.

Dobre przygotowanie to także wiedza o sytuacjach, które podczas „pierwszego razu” mogą się zdarzyć oraz świadomość ich konsekwencji, wiedza na temat antykoncepcji, a także umiejętność czerpania radości z własnej seksualności.