Pierwsze doświadczenia seksualne mają ogromny wpływ na przyszłe życie intymne jednostki. Jeśli odbieramy je jako przyjemne i satysfakcjonujące, to mamy dzięki temu szansę na przyszłe pozytywne doświadczenia seksualne. Ale jeśli to pierwsze intymne zbliżenie było bolesne i doznaliśmy odrzucenia lub upokorzenia, prawdopodobnie poczujemy się bezwartościowi i możemy zablokować się i stracić na jakiś czas ochotę na seks. Te pierwsze wspomnienia mogą nas zaprogramować na całe życie, są punktami odniesienia i wzorcami dla późniejszych doświadczeń. To, co nam się przydarzy podczas naszego „pierwszego razu”, może decydować o tym, jak będziemy siebie postrzegać i oceniać w przyszłości.
Inicjacja seksualna mężczyzn
Podczas inicjacji seksualnej chłopców porażka najczęściej wynika z przedwczesnego lub zbyt wczesnego wytrysku. Dochodzi do niego już podczas pieszczot lub wprowadzania członka do pochwy albo po kilku ruchach w pochwie. Może także dojść do niepełnej erekcji podczas stosunku.
Takie zaburzenia podczas pierwszego razu bardzo martwią młodych mężczyzn i mogą prowadzić do wielu kompleksów i lęków. Myśląc potem o kolejnym współżyciu, boją się kompromitacji, wstydu i upokorzenia przed dziewczyną. Nie ufają swym partnerkom, boją się, że zostaną krytycznie ocenieni i ośmieszeni. Czują się upokorzeni i bezwartościowi. U bardziej wrażliwych chłopców może dojść do powstania trwałych zahamowań a nawet do impotencji.
Stała partnerka i ćwiczenia w ars amandi
A przecież współżycie seksualne to sztuka – zwana ars amandi – więc wszystkiego w niej stopniowo trzeba się nauczyć. Zaburzenia wzwodu czy wytrysku, które utrudniają młodym mężczyznom inicjację seksualną, są wynikiem lęków, stresu i mechanizmów nerwicowych. Jeśli młody mężczyzna współżyje rzadko lub współżył po raz pierwszy, to trudno się dziwić, że wytrysk występuje szybciej, niż by tego oczekiwał.
Zawstydzeni po porażce inicjacji seksualnej chłopcy często uciekają się do zmiany partnerek. Próbują z inną dziewczyną i często, niestety, sytuacja się powtarza. Wtedy znowu zmieniają partnerkę lub jeszcze gorzej – w ogóle zaczynają unikać kobiet i współżycia. To zły pomysł.
Próby „sprawdzenia się” z różnymi kobietami pogarszają sytuację, bo podsycają lęk. Wzrasta obawa, że znowu się nie uda, a to zwiększa prawdopodobieństwo kolejnej porażki.
Ucieczka od partnerki po nieudanym zbliżeniu jest błędem. Właśnie przy stałej partnerce i częstych, regularnych kontaktach seksualnych dochodzi się do wprawy w sztuce miłości. To właśnie z tą partnerką powinno się porozmawiać szczerze i rozwiązać problem. Ze swoją stałą partnerką należy się starać, aby każdy kolejny kontakt intymny był coraz lepszy.
Inicjacja seksualna kobiet
Dziewczęta odczuwają wiele obaw przed rozpoczęciem życia seksualnego. Boja się bólu, niechcianej ciąży, odrzucenia przez partnera oraz tego, że odczuwają orgazm łechtaczkowy zamiast pochwowego lub że wcale nie osiągają satysfakcji. Często oczekiwanie na orgazm i skupianie się na nim, zamiast na byciu z partnerem, powoduje blokadę psychiczną i uniemożliwia doznanie rozkoszy. Zdarza się też, że zawstydzony partner po nieudanej próbie współżycia porzuca dziewczynę. Łatwo w takiej sytuacji o uraz do mężczyzn, zahamowania czy kompleksy i lęki przed następnymi zbliżeniami.
Edukacja i repetycje
Obwinianie się z powodu porażki „pierwszego razu” przez młode kobiety nie jest zasadne. Przecież spory wpływ ma na tę sytuację partner. Nieporadny i niedoświadczony nie jest w stanie odpowiednio rozbudzić partnerki. Ona sama, równie niedoświadczona, także nie zna jeszcze mapy swego ciała, nie wie, co mu podpowiedzieć, ani w jaki sposób, aby go nie urazić. Obydwoje nie potrafią na ten temat rozmawiać. Podczas następnych prób warto skupić się na długich pieszczotach przed stosunkiem, aby odpowiednio nawilżyć pochwę i umożliwić podniecenie oraz ułatwić osiągnięcie orgazmu.
Stały partner i ćwiczenie się w ars amandi pozwolą poznać własne ciało, jego potrzeby oraz nauczyć się siebie nawzajem. Uczucie i zaufanie do partnera bardzo pomagają w osiąganiu satysfakcji z życia seksualnego oraz mają duży wpływ na wrażenia i doznania intymne podczas zbliżeń.
Bardzo ważna jest też właściwa edukacja seksualna w szkołach, możliwość zwrócenia się z problemami do psychologa czy seksuologa, a także rola rodziców w procesie przygotowania dzieci do życia płciowego. Początek aktywności seksualnej we dwoje i pierwsze intymne kontakty mają bowiem wielki wpływ na dalsze życie seksualne młodych ludzi.
Na podstawie: Z. Lew-Starowicz, „Seks kontrowersyjny”