Oto elementy, które składają się na pojęcie dojrzałości psychicznej.
Czy na pewno tego chcesz?
Udanej inicjacji sprzyja pewność, że naprawdę tego pragniemy, że nie powoduje nami głównie ciekawość (jak to właściwie jest?), presja (koledzy czy koleżanki dawno mają to już za sobą), czy chęć osiągnięcia jakichś korzyści. Nikt nikogo nie powinien do tego przymuszać ani szantażować. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do czasu, własnej gotowości lub partnera, to lepiej przemyśl to jeszcze i decyzję odłóż na później.
Czy jesteś odpowiedzialny za siebie i partnera?
Jeśli jesteś odpowiedzialny zarówno za siebie, jak i swego partnera, dajesz mu dzięki temu poczucie bezpieczeństwa. To bardzo ważne dla udanej inicjacji seksualnej. Chłopak powinien pamiętać o założeniu prezerwatywy, nie być pijany czy pod wpływem narkotyków. Odpowiedzialnie dokonuje się także wyboru partnera, miejsca i czasu inicjacji. Warto rozpocząć aktywność seksualną nie z przygodnym partnerem, ale z kimś, kogo darzy się uczuciem. Warto zadbać o wystarczająco dużo czasu i komfortowe warunki. Ważne jest, aby było wygodnie i nie trzeba było się bać, że ktoś wejdzie do pokoju. Trudno skupić się na sobie i na doznaniach, nasłuchując, czy intruz nie dobija się do mieszkania.
Czy jest między wami uczucie?
Kontakt seksualny z kimś, kogo darzy się uczuciem miłości, troski i czułości tworzy więź między partnerami. Uczucia te sprzyjają osiągnięciu satysfakcji z pierwszego razu oraz pozwalają akceptować partnera, a to jest bardzo istotna kwestia. Młodzi ludzie są zwykle bardzo wrażliwi na punkcie swoich części ciała i atrakcyjności fizycznej i jeśli nie przekonają się, że podobają się takimi, jacy są, mogą doświadczyć wielu zahamowań w przyszłości. Dziewczęta maja kompleksy dotyczące figury, tuszy, kształtu nóg czy pośladków, wielkości piersi. Chłopcy z kolei są wyczuleni na punkcie swojego członka, jego kształtu czy rozmiaru.
Czy akceptujesz?
Pierwsze doświadczenia seksualne mają wielki wpływ na przyszłe życie intymne człowieka. Negatywne odczucia mogą stać się przyczyną niechęci, a nawet odrazy do płci przeciwnej i do współżycia seksualnego. To, co nam się przydarzy podczas naszego „pierwszego razu”, może zdecydować o tym, jak będziemy siebie postrzegać i oceniać w przyszłości.
Dlatego ważne jest, abyśmy nawet w przypadku niepowodzenia mogli liczyć na zrozumienie i życzliwość drugiej strony, a nie na krytyczne uwagi czy złośliwości. Ta świadomość może nam także pomóc opanować lęk przed bólem, wstydem, ewentualną porażką. Może spowodować, że nasze zadowolenie z tego doświadczenia będzie większe i że zapamiętamy je jako piękne i ważne zdarzenie w naszym życiu.
Czy wiesz, o co w tym chodzi?
Partnerzy seksualni powinni posiadać odpowiednią wiedzę o życiu seksualnym, znać fizjologię własną oraz partnera, różnice w psychice i potrzebach, strefy erogenne, zasady antykoncepcji. Warto mieć te podstawowe informacje niż uczyć się na własnych błędach. Odpowiednia wiedza pozwala dobrać metodę sterowania płodnością i zamiast martwić się podczas stosunku o niechcianą ciążę, można skupić się na własnych doznaniach i przeżywać zbliżenie.
Również zabezpieczenie przed chorobami przenoszonymi droga płciową jest bardzo istotne. Jeśli nie jesteśmy pewni partnera i boimy się zarażenia na przykład wirusem HIV, najprawdopodobniej zepsujemy sobie wrażenia z naszego pierwszego intymnego razu.
Rozmawiajmy z dziećmi o seksie
Wielu rodziców uważa, że seks jest tematem tabu i że ich dzieci „te sprawy” jeszcze nie dotyczą. Jest to myślenie życzeniowe i taka postawa powoduje jedynie, że młodzi ludzie się ukrywają, mają poczucie winy, a wiedzy nie mogą czerpać od rodziców, tylko z książek, internetu i od kolegów.
Należy zaakceptować fakt, że nastolatek jest istotą seksualną i rozmawiać z nim o skutkach przedwczesnej inicjacji oraz o tym, jak się do niej mądrze przygotować, aby była udana. Zamiast decydować za niego i stawiać granice wieku, lepiej uczyć go podejmowania mądrych decyzji i wychowywać do dojrzałości.
Na podstawie: Z. Lew-Starowicz, A. Fijałkowska-Grabowiecka „Seks kontrowersyjny”