Choroby weneryczne – niepokojące objawy

0
66
Rate this post
Pierwsze oznaki zarażenia się chorobą weneryczną najczęściej można zaobserwować w okolicy narządów płciowych. Nasz niepokój budzą zazwyczaj nieznanego pochodzenia wysypki, owrzodzenia, zmiany zapachu, koloru i konsystencji naturalnych wydzielin oraz uczucie świądu i pieczenia. Które z objawów faktycznie wskazują na zarażenie chorobą i co właściwie mogą oznaczać?

Rzeżączka

U mężczyzn objawia się ropnym wyciekiem z cewki moczowej, bolesnością podczas oddawania moczu oraz ciągłym uczuciem pieczenia. U kobiet wywołuje upławy oraz zmienia przebieg cyklu miesiączkowego. Nieleczona rzeżączka atakuje cały układ moczowy, może prowadzić do niepłodności.

Wrzód weneryczny

Pojawia się na narządach płciowych w ciągu 3 do 7 dni od zarażenia. Na początku wygląda jak zwykła krosta, z czasem zaczyna jednak rosnąć i robić się coraz bardziej bolesny. Dookoła pojawia się silne zaczerwienienie, całość jest miękka i trudna do usunięcia. W przypadku braku leczenia ilość wrzodów może się zwiększyć, w niektórych przypadkach dochodzi do zaatakowania pachwinowych węzłów chłonnych.

Kłykciny kończyste

Wywoływane przez zakażenie wirusem HPV (wirus brodawczaka ludzkiego), który w najgorszym razie prowadzi do rozwoju nowotworu (najczęściej raka szyjki macicy). Pierwsze kłykciny pojawiają się już 3 miesiące od zarażenia, umiejscowione są na wargach sromowych, ściankach pochwy, penisie (wewnętrzna strona napletka) i w okolicach odbytu. Wywołują delikatne uczucie świądu lub pieczenia, które jest wynikiem podrażnienia skóry.

Rzęsistkowica

Niekiedy występuje bezobjawowo, jednak jako choroba pasożytnicza dróg moczowych najczęściej daje o sobie znać, wywołując pieczenie i ból w cewce moczowej. Dodatkowo pojawia się silne parcie na pęcherz, u kobiet występują również zielonkawe, brzydko pachnące i lekko pieniące się upławy.

Wirus HIV

Nieświadomym nosicielem wirusa HIV można być nawet przez kilkanaście lat – tyle mniej więcej czasu trwa bezobjawowy rozwój choroby. O zakażeniu dowiadujemy się zbyt późno, kiedy już wirus przekształcił się w AIDS, czyli zespół nabytego braku odporności. Samo zakażenie HIV jest niemal niezauważalne, towarzyszą mu objawy typowe bardziej dla grypy lub przeziębienia. Pojawia się osłabienie organizmu, bóle głowy, gorączka, łamanie w kościach. Po kilku dniach symptomy ustępują i pacjent myśli, że wyzdrowiał. Tymczasem wirus właśnie rozgościł się na dobre.

Opryszczka zwana febrą

Kojarzona głównie ze zmianą ropną pojawiającą się w okolicach ust, ma również swój odpowiednik weneryczny. Opryszczka narządów płciowych u mężczyzn objawia się pojawieniem się wodnych lub ropiejących owrzodzeń umieszczonych na napletku lub w okolicach żołędzi. U kobiet identyczne zmiany atakują wargi sromowe, krocze, ścianki pochwy, a niekiedy nawet wewnętrzną część ud. U obydwu płci zmiany skórne mogą również występować w okolicach odbytu. Samo pojawienie się pęcherzy wywołuje uczucie pieczenia i dyskomfortu w trakcie oddawania moczu.

Świerzb

Jeżeli do zarażenia świerzbowcem doszło wskutek kontaktu seksualnego, to uczucie świądu towarzyszące rozwojowi choroby pojawi się najprawdopodobniej na pośladkach. Najsilniej odczuwalne jest w nocy oraz po gorącej kąpieli, kiedy pod wpływem ciepła dochodzi do rozwoju i wylęgu larw w założonych przez samicę do tego celu norkach. Na skórze pojawiają się miejscowe zmiany przypominające krosty (norki świerzbowca) oraz plamy i miejscowe łuszczenie skóry.

Ogólne objawy, które powinny zaniepokoić:

  • pojawienie się brzydko pachnącej wydzieliny z pochwy lub penisa
  • gęste upławy
  • uczucie świądu lub pieczenia w okolicach narządów płciowych
  • wykwity skórne, bez tendencji do gojenia
  • powiększające się ranki
  • bolesne owrzodzenia
  • pęcherzyki wypełnione surowicą
  • małe brodawki umieszczone na narządach płciowych
  • uczucie bólu i pieczenia podczas oddawania moczu
  • zaczerwienienie i łuszczenie się skóry

Uwaga! Powyższy tekst jest tylko materiałem poglądowym, nie diagnozuj się przez internet, jeżeli coś cię zaniepokoiło, natychmiast udaj się do lekarza. Większość chorób przenoszonych drogą płciową leczy się jak zwykłe przeziębienie, czyli poprzez łykanie tabletek.