Ratunku, moje dziecko jest gejem/lesbijką! Poradnik dla rodziców

0
80
Rate this post

Odkrycie swojej orientacji jest trudnym doświadczeniem dla nastolatka i jego rodziców. Społeczne przekonanie, że orientacje nieheteroseksualne są odstępstwem od normy, powoduje osamotnienie i poczucie odmienności u młodego człowieka, kiedy zaczyna on rozumieć i nazywać swoje potrzeby. Nastolatek oczekuje wsparcia od rodziny, ale jednocześnie boi się ich reakcji.

On jest gejem, ona jest lesbijką!

Dla wielu rodziców wiadomość o orientacji homo- lub biseksualnej dziecka jest szokiem, który powoduje poczucie winy i poszukiwanie błędów w wychowaniu. To także często jest porównywane do utraty bliskiej osoby, ponieważ większość rodziców nie jest na to przygotowana. Reakcje rodziców przypominają proces żałoby, z fazami szoku, zaprzeczania, gniewu, winy i straty. Są to naturalne reakcje, ale warto je przeżyć, aby dojść do fazy akceptacji, zrozumienia i wsparcia, którego dziecko tak bardzo potrzebuje.

Jeśli dziecko zdecyduje się poruszyć ten temat z rodzicami, oznacza to, że obdarza ich dużym zaufaniem. Rodzice powinni być tego świadomi i nie zaprzepaścić tego zaufania, ponieważ komunikacja z nastolatkiem może być trudna. Rodzice powinni zrobić wszystko, co w ich mocy, aby sobie poradzić z tą sytuacją i wesprzeć swoje dziecko.

1. Pozwól sobie na przeżycie pojawiających się emocji

Otrzymanie wiadomości o orientacji homoseksualnej/biseksualnej swojego dziecka może być dla rodziców trudnym doświadczeniem, które jest porównywane do straty. Emocje, takie jak zagubienie, zmieszanie, rozczarowanie i pytania o przyczyny są naturalne i należy sobie na nie pozwolić. Przejście świadomie przez proces żałoby pozwoli rodzicom na pogodzenie się z sytuacją i okazanie wsparcia i akceptacji dziecku. W razie potrzeby, nie wstydźmy się szukać pomocy specjalisty.

Nie jest łatwo zmienić swoje dotychczasowe wyobrażenia i plany dotyczące przyszłości dziecka, ale ważne jest, aby pamiętać, że nasze dziecko jest takie samo jak wcześniej i nadal potrzebuje naszej miłości i akceptacji. Warto rozmawiać i szukać informacji o orientacjach i tożsamościach seksualnych, aby lepiej zrozumieć sytuację swojego dziecka. Wsparcie i zrozumienie od rodziców jest kluczowe dla zdrowia emocjonalnego i dobrego samopoczucia dziecka. Pamiętajmy, że każdy jest wyjątkowy i zasługuje na szacunek i akceptację bez względu na swoją orientację seksualną.

Dla nas jako rodziców ważne jest, aby stać się źródłem wsparcia dla naszego dziecka, niezależnie od jego orientacji seksualnej. Powinniśmy uczyć się akceptować nasze dzieci takimi, jakimi są, i wspierać je w ich wyborach i decyzjach. Pamiętajmy, że nasze dziecko wychowuje się w innym świecie niż my, i że świat jest coraz bardziej otwarty i tolerancyjny wobec różnorodności. Poprzez nasze wsparcie i akceptację możemy pomóc naszemu dziecku czuć się bezpiecznie i akceptowane, co jest niezwykle ważne dla ich zdrowia i dobrego samopoczucia.

2. Sięgnij po rzetelną wiedzę

„Nasza wiedza na temat orientacji homoseksualnej może być oparta na stereotypach i uprzedzeniach. Dlatego ważne jest, aby ją weryfikować i poszerzać. Homoseksualność nie jest chorobą i nie można jej zmienić. Orientacja jest naturalną częścią rozwoju, a jeśli nasze dziecko zdradzi nam swoje potrzeby, nie jest to przejściowa faza.

Aby usunąć poczucie winy i oswoić się z nową sytuacją, warto sięgać po rzetelną wiedzę i zwrócić się po pomoc do organizacji działających na rzecz osób LGB. Mogą one zapewnić niezbędne informacje i grupy wsparcia dla rodziców. Uczestniczenie w takich spotkaniach pomaga zobaczyć, że inni rodzice też zmagają się z podobnymi przeżyciami i uzyskać praktyczne rady.” 

Warto także zwrócić uwagę na to, że każdy człowiek jest unikalny i nie można stosować jednolitych zasad do wszystkich osób LGB. Dlatego ważne jest, aby rozmawiać z naszym dzieckiem i słuchać jego potrzeb, zamiast opierać się na własnych uprzedzeniach i stereotypach.

Pamiętajmy, że akceptacja i wsparcie naszej rodziny i bliskich osób jest dla naszego dziecka bardzo ważne, a nasza reakcja może mieć istotny wpływ na jego przyszłe życie i samopoczucie. Dlatego warto poświęcić czas na uzyskanie rzetelnej wiedzy i zrozumienie sytuacji naszego dziecka, aby móc mu pomóc i wesprzeć go w każdej sytuacji. 

Jeśli czujemy się niepewnie, możemy również skonsultować się z psychologiem lub doradcą, którzy pomogą nam przejść przez ten trudny okres i zrozumieć, jak najlepiej wesprzeć nasze dziecko.

Podsumowując, orientacja homoseksualna nie jest chorobą i nie można jej zmienić. Dlatego ważne jest, aby uzyskać rzetelną wiedzę na ten temat i zrozumieć potrzeby naszego dziecka. Wsparcie i akceptacja naszej rodziny i bliskich osób jest bardzo ważne dla naszego dziecka i może mieć istotny wpływ na jego przyszłe życie i samopoczucie. Jeśli czujemy się niepewnie, możemy skonsultować się z psychologiem lub doradcą. 

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że osoby LGBTQ+ często doświadczają różnego rodzaju przemoc i dyskryminacji. Dlatego ważne jest, aby jako rodzice i bliscy wspierać nasze dziecko i chronić je przed tego rodzaju sytuacjami.

Ponadto, warto zachęcać nasze dziecko do poznawania i szanowania innych osób, niezależnie od ich orientacji i tożsamości seksualnej. Jest to kluczowe dla budowania tolerancyjnego i inkluzywnego społeczeństwa.

Wniosek jest prosty: musimy dążyć do zrozumienia i akceptacji dla różnorodności i różnorodności orientacji seksualnych. Tylko wtedy będziemy w stanie wychować nasze dzieci na odpowiedzialnych i tolerancyjnych ludzi, którzy będą w stanie kochać i szanować innych bez względu na to, kim są. 

3. Pomóż dziecku zaakceptować siebie

Socjalizacja na rzecz heteroseksualności jako normy sprawia, że dla dziecka trudniej jest zaakceptować siebie. Im bardziej przekonania społeczeństwa o homoseksualności są negatywne, tym trudniej. Rodzice powinni pomóc dziecku w akceptacji tego, kim jest i pokazywać mu bezwarunkową miłość, a także wspierać je w konfrontacji z rodziną. Wiedza o orientacji psychoseksualnej pomaga nam zrozumieć, że próba zmiany dziecka jest bezsensowna. Możemy tylko je wspierać, ponieważ to nasze dziecko. Akceptacja siebie jest ważnym tematem podczas terapii psychologicznej, jeśli ktoś zdecyduje się na pomoc specjalisty.

Ważne: Terapia nie ma na celu „wyleczenia” osoby z jej homoseksualnych potrzeb i zachowań. Tak zwane terapie naprawcze są nieetyczne, szkodliwe, powodują nieuzasadnione cierpienie i przede wszystkim są nieskuteczne. Celem terapii jest akceptacja własnej orientacji. 

4. Zadbaj o zdrowie psychiczne swojego dziecka

Artykuł: Osoby LGB są narażone na depresję, próby samobójcze i nadużywanie narkotyków i alkoholu.

Rady:

  1. Nie pozostawiajmy osoby LGB samej ze swoimi problemami i kontrolujmy jej stan psychiczny.
  2. Jeśli dziecko wyrazi chęć, zwróćmy się po pomoc do specjalisty.
  3. Znajdźmy dla dziecka grupę wsparcia, taką jak Stowarzyszenie Lambda.
  4. Pamiętajmy, że potrzeba pomocy może wynikać z różnych czynników, niekoniecznie związanych z tożsamością.

5. Zadbaj o bezpieczeństwo swojego dziecka

Bezpieczeństwo jest kluczowym aspektem, który powinniśmy zapewnić naszym dzieciom. Niestety, homofobia jest nadal powszechna w naszym społeczeństwie. Jest to nieracjonalna i wroga postawa wobec osób o odmiennej orientacji seksualnej niż heteroseksualna. Homofobia objawia się m.in. mową nienawiści, nierównym traktowaniem, agresją fizyczną oraz unikaniem kontaktu z osobami homoseksualnymi. Z powodu homofobii, wiele osób LGBT dokonuje samobójstwa, ponieważ nie mogą one wytrzymać presji ze strony innych i nie mogą być sobą.

Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla takiego zachowania, jednak nie jesteśmy w stanie całkowicie zwalczyć dyskryminacji na świecie. Możemy jednak pomóc naszemu dziecku przemyśleć, gdzie, kiedy, przed kim i jak dokonać coming outu, mając na uwadze przede wszystkim jego bezpieczeństwo. To jest również temat, który powinien być poruszany przez psychologa lub psychoterapeutę.

6. Wyraź aprobatę, a także zachęcaj do randek

Nawiązanie satysfakcjonującego związku w heteronormatywnym społeczeństwie może być trudne, szczególnie dla młodzieży homoseksualnej. Warto jednak być dla naszych dzieci wsparciem i pomocą, zarówno w kwestii miłości, jak i innych aspektów ich życia. Związki i randki mogą być szczególnie trudne dla młodych osób, które muszą ukrywać swoją orientację i boją się odmowy czy odrzucenia. Dlatego ważne jest, aby dziecko wiedziało, że ma naszą aprobatę i może swobodnie przynosić swoje sympatie do domu. Pamiętajmy, że nasze dziecko jest po prostu naszym dzieckiem, bez względu na orientację. W razie trudności nie wstydźmy się sięgać po pomoc, aby jak najlepiej wesprzeć nasze dziecko i stworzyć dla niego bezpieczną i przyjazną przestrzeń. 

Jednak nie tylko dzieci homoseksualne mogą mieć trudności z nawiązywaniem związków. Wszystkie dzieci i młodzież, niezależnie od orientacji, mogą mieć trudności z radzeniem sobie z emocjami, komunikacją i relacjami. Dlatego ważne jest, aby rodzice byli świadomi tego, że każde dziecko może potrzebować wsparcia w tej kwestii.

Jako rodzice powinniśmy być otwarci na rozmowy na temat miłości i związków, aby dziecko mogło przed nami swobodnie mówić o swoich uczuciach i problemach. Należy także pamiętać, że każde dziecko jest inne i ma swoje indywidualne potrzeby i tempo rozwoju. Dlatego ważne jest, aby być cierpliwym i akceptować dziecko takim, jakie jest, bez oceniania czy porównywania z innymi.

Ponadto, jeśli rodzice sami nie radzą sobie z tematem orientacji seksualnej dziecka, powinni szukać pomocy u specjalistów, takich jak terapeuci lub doradcy ds. orientacji seksualnej, aby lepiej wesprzeć swoje dziecko.

Warto pamiętać, że nawiązanie satysfakcjonującego związku w heteronormatywnym społeczeństwie nie jest łatwe, ale jako rodzice możemy pomóc swoim dzieciom przez ten trudny proces, będąc dla nich wsparciem, akceptacją i bezpieczną przystanią.