Przyjaciółka mojego męża

0
77
Rate this post
W życiu twojego faceta jest inna kobieta? Nie, nie kochanka, tylko przyjaciółka. Co robić? Zażądać zerwania przyjaźni i narazić się na zarzut, że jesteś zaborcza? A może lepiej trzymać rękę na pulsie i stawiać granice?

Po 10 latach przerwy w kontaktach facet odnowił kontakty z koleżanką z liceum. Albo w pracy pojawiła się nowa sekretarka, która rozumie jego dowcipy i zna się na samochodach. A może poznali się na siłowni: jest tak samo silna jak koledzy, a na dodatek można z nią pogadać przy kawie. A może przyjaźnią się od dawna i masz wrażenie, że ona wie o facecie więcej od ciebie… Drażni cię, że on ciągle o niej mówi. Odbiera jej telefony nawet w środku nocy. Wysłuchuje jej sekretów. Zmienia opony w samochodzie i pociesza po kolejnym zerwaniu. Koleżanki radzą ci: ,,Pogoń gdzie pieprz rośnie, póki nie jest za późno”, albo: ,,Nie bądź głupia, męsko – damska przyjaźń prędzej czy później kończy się w łóżku”. Sama nie wiesz, co z tym fantem zrobić. Zastanawiasz się: masz rację, czy może przesadzasz… Pomożemy ci. Weź kartkę papieru i wypisz, co ci najbardziej przeszkadza w tej przyjaźni, a potem spokojnie zastanów się, co jest twoją fantazją, a co rzeczywiście wymaga wyjaśnienia.

On bez przerwy o niej mówi

Z punktu widzenia mężczyzny to dowód, że jego relacja z przyjaciółką jest czysta. Gdyby miał wobec przyjaciółki bardziej intymne zamiary, prawdopodobnie trzymałby tę znajomość w tajemnicy. On proponuje, żebyście się poznały? To nie okazja do porównań, ani gra w „pod latarnią jest zawsze najciemniej”, ale autentyczna chęć pochwalenia się tobą, a może też pokazania przyjaciółce, że to ty jesteś najważniejszą kobietą jego życia. Może rozważysz poznanie tej kobiety? To, co sobie na jej temat wyobrażasz jest prawopodobnie dużo gorsze od rzeczywistości. A kiedy ją poznasz okaże się, że jest zupełnie zwyczajna, a facet wobec niej zachowuje się NAPRAWDĘ tylko po przyjacielsku. To sprawi, że poczujesz się lepiej. Jeśli jednak drażni cię jego ciągłe gadanie na jej temat i absolutnie nie masz ochoty jej poznać, powiedz, że cieszy cię fakt, iż ma przyjaciółkę, ale nieszczególnie masz ochotę się z nią zaprzyjaźniać (i masz do tego prawo).

 

Co nie jest OK? Porównywanie. To nie jest fair, jeśli on dogaduje ci mówiąc, że koleżanka np. lepiej gotuje, albo nigdy by czegoś takiego nie założyła. Facet nie może dawać ci do zrozumienia, że ma obok siebie kogoś fajniejszego niż ty.

Odbiera jej telefony w środku nocy

Może facet chce się czuć potrzebny i podziwiany, a przyjaciółka nie szczędzi mu pochwał i zachwytów. Jemu nawet wydaje się, że taka rycerskość wobec innej kobiety dodaje mu blasku w twoich oczach: „Patrz i podziwiaj jakiego masz bohatera”. Poza tym przyjaciele przecież sobie pomagają i to normalne. Byle jednak nie przesadził. Rycerskość, zwłaszcza ta eksponowana poza domem, ma swoje granice. I właśnie twoją rolą jest facetowi o nich przypomnieć. Nie musisz od razu robić piekielnej awantury. Wystarczy spokojna prośba: „Wiesz kochanie, wolałabym, żebyś w weekendy i w nocy miał czas dla rodziny. Może mógłbyś wyłączać komórkę na ten czas?”.

Co nie jest OK? Niedobrze, jeżeli on poświęca jej więcej uwagi niż tobie. Jeżeli on chętnie pomaga przyjaciółce, ale nie ma go gdy ty potrzebujesz pomocy – macie powód do poważnej rozmowy.

Ona doradza mu w sprawach związanych z tobą

Choć to może być dla ciebie przykre, facet potrzebuje przyjaciółki po to, by pomogła zrozumieć mu świat kobiecych emocji. To właśnie przyjaciółkę zapyta, dlaczego się obraziłaś, albo co ma zrobić, żeby lepiej się z tobą dogadywać. Ona mu bez emocji wytłumaczy, dlaczego pewne sprawy są dla ciebie ważne, podpowie, kiedy powinien z tobą porozmawiać. To ją poprosi o informacje, jakie damskie perfumy są modne w tym sezonie i jakie kwiaty najbardziej pasują z okazji awansu, który właśnie dostałaś.

Co nie jest OK? Granie przeciwko tobie. Jeśli facet tworzy z kumpelą front przeciwko tobie, to jest bardzo nie porządku. Jeśli spotyka się z nią, żeby ponarzekać na ciebie, a ona go jeszcze utwierdza w przekonaniu, że jesteś zołzą, masz prawo czuć się z tym okropnie i oczekiwać od niego, żeby przestał.

Kradnie czas przeznaczony dla rodziny

To w porządku jeśli raz na jakiś czas wybiorą się gdzieś razem. Jeśli najchętniej w ogóle zakazałbyś mu spotkań z przyjaciółką, zastanów się czy nie przesadzasz. Na pewno chcesz go odrywać od przyjaciół? To nic złego, że facet ma jakieś życie poza związkiem.

Co nie jest OK? Zaniedbywanie rodziny. Ty, wasza rodzina, czy najlepszy przyjaciel (bez względu na płeć)? Wybór powinien oczywisty. Nie może być tak, że przyjaciółka kolejny raz wyciąga go z domu w trakcie przyjęcia urodzinowego waszego dziecka, bo właśnie miała stłuczkę. On biegnie na ratunek, bo twierdzi, że jest jedyną osobą, która może jej pomóc. W takiej sytuacji masz pełne prawo postawić granice. Facet nie powinien ci dawać odczuć, że jesteś mniej ważna. Jeśli czujesz się zaniedbana, straciłaś poczucie bezpieczeństwa i masz poczucie, że coś jest między wami nie tak, pogadaj z nim. Warto, żebyś powiedziała mu o swoich wątpliwościach. Może on nie zdaje sobie sprawy z tego, jak się zachowuje. A przyjaciółka, jeśli jest rozsądna zrozumie, że przyjaciel to nie zastępczy mąż.

Uwaga, czerwona lampka

Masz powody do niepokoju kiedy:

  • On chowa się po kątach z telefonem, bez przerwy sms-uje, lub przerywa rozmowę, kiedy się pojawiasz, godzinami przesiaduje na skype.
  • Spędza z tobą coraz mniej czasu a zapytany czemu, niejasno się tłumaczy.
  • Bez przerwy cię krytykuje, albo nagle zasypuje cię prezentami.
  • Kłamie w sprawach dotyczących przyjaciółki, np. ukrywa przed tobą spotkania z nią.