Pozytywna seksualność – co to takiego?

0
76
Rate this post

Pozytywna seksualność to podejście do seksualności opierające się na pozytywnym i zdrowej relacji z samym sobą i innymi oraz na zdrowej komunikacji i zaangażowaniu w zdrowe i satysfakcjonujące doświadczenia seksualne. To także akceptacja i uznanie własnej seksualności oraz seksualności innych.

Pozytywna seksualność

Negatywne postawy wobec odmiennych form seksualności często wynikają z naszych przekonań na ich temat. Spotkanie z ludźmi, którzy postępują inaczej niż uważamy to za właściwe, może prowadzić do konfliktu wartości, niezrozumienia i odtrącenia. W takiej sytuacji warto zastanowić się, czy mamy prawo oceniać innych i narzucać im swoje przekonania. Pozytywna seksualność to postawa otwartości na różne formy seksualności, które są zdrowe i przyjemne, ale pod warunkiem, że są podejmowane odpowiedzialnie i świadomie, za zgodą wszystkich stron i nie zagrażają nikomu ani nie naruszają prawa. To podejście zachęca do eksperymentowania i doznawania przyjemności, bez oceniania innych i nacisku na zdrowie i edukację seksualną opartą na rzetelnej wiedzy.

Szacunek dla siebie i innych

Bycie sekspozytywnym to respektowanie granic swoich i innych. Eksperymentujmy za zgodą partnera. Szanujmy jego potrzeby i nie bójmy się powiedzieć „nie”. Ważne jest dostosowanie do własnej seksualności. Szanujmy potrzeby partnera podczas współżycia. Nie zmuszajmy innych do rozmawiania o seksie i szanujmy ich niezręczność w tej kwestii. Pamiętajmy, że miejsce i sposób opowiadania o życiu intymnym powinny być odpowiednie.

Jak być bardziej sekspozytywnym?

1. Akceptacja, zdrowie, bezpieczeństwo

„Być sekspozytywnym oznacza także dbanie o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Jeśli masz problemy związane ze swoją seksualnością, nie wahaj się szukać pomocy u specjalisty. Pamiętaj o bezpiecznych praktykach seksualnych, takich jak stosowanie prezerwatyw i regularne wykonywanie badań. Równie ważne jest troszczenie się o zdrowie partnera. Seks powinien być odpowiedzialną decyzją, dlatego dbajmy o wzajemne bezpieczeństwo.”

2. Poszerzanie horyzontów

„Poszerzanie horyzontów jest ważne. Możemy to zrobić poprzez czytanie książek, oglądanie filmów, przeglądanie artykułów, rozmowy, wyjścia na wykłady, badanie statystyk i uczestnictwo w warsztatach. Edukacja seksualna i rozwój osobisty pozwalają nam na uzyskanie różnych perspektyw i zrozumienie wielu zjawisk, włączając świadomość naszego ciała. Prawo do informacji seksualnej opartej na badaniach naukowych jest naszym uniwersalnym i fundamentalnym prawem.”

3. Zmiana perspektywy

„Zakładanie cudzej perspektywy to wartościowe ćwiczenie. Co by było, gdyby nasza orientacja była negatywnie postrzegana i uważana za chorobę? Badania pokazują, że osoby, które znają osobiście przedstawicieli różnorodnych mniejszości, takich jak osoby nieheteronormatywne czy transpłciowe, czy też praktykujące nietypowe formy seksu, mają bardziej empatyczne i indywidualne podejście do tych tematów, zamiast kierować się stereotypami i opiniami społecznymi. Czasem nieznajomość pewnych zjawisk może powodować, że oceniamy je jako „nienormalne”. Co wiedzą Państwo o transpłciowości? A co faktycznie na ten temat wiemy?”

4. Powstrzymanie się od oceniania

„Pomyślmy o piękniejszym świecie bez narzucania przez nas swojego zdania innym. Czym nas obchodzą wybory innych dotyczące seksu, antykoncepcji, partnerów? Nie powinniśmy podważać seksualności osób niepełnosprawnych intelektualnie lub fizycznie, autystycznych, chorych. Każdy powinien mieć prawo realizować swoje potrzeby seksualne, o ile jest to świadoma i odpowiedzialna decyzja. Szanujmy wybory innych, nawet jeśli nie zgadzamy się z nimi.

W seksuologii klasyfikacja preferencji seksualnych jest traktowana jako systematyka, a nie jako lista chorób. Są one zdrowe, jeśli nie powodują cierpienia i nie wyrządzają krzywdy innym. Dlatego nie ma nic złego w uzyskiwaniu podniecenia poprzez np. oblewanie się moczem (urofilia), o ile jest to wynik konsensusu w związku.”

5. Poznanie swoich potrzeb i pragnień

Pozytywna seksualność oznacza zrozumienie i akceptację swoich potrzeb i pragnień seksualnych, a także ich realizację z poszanowaniem dla siebie i partnera. Osiągając harmonię ze swoją seksualnością, możemy osiągnąć szczęście i satysfakcję. Sekspozytywność oznacza także szacunek do własnego ciała, zrozumienie jego reakcji i pozwolenie sobie na przyjemność, a także poszukiwanie sposobów jej uzyskania. Czy jesteście osobami sekspozytywnymi? Jak definiujecie pozytywną seksualność?