Antykoncepcja podczas pierwszego razu

0
74
Rate this post
Jedną z najważniejszych spraw, o jakich musicie pomyśleć przed rozpoczęciem współżycia, jest antykoncepcja. Jak wybrać najlepszą metodę – skuteczną, prostą w użyciu i bezpieczną?

Wybór środków antykoncepcyjnych jest obecnie ogromny, wszystkie mają swoje zalety, ale i wady, o których warto wiedzieć, zanim podejmie się decyzję. Jedno jest pewne – antykoncepcja, także podczas pierwszego zbliżenia, jest niezbędna: zabezpieczy przed niechcianą ciążą i chorobami, a więc bardzo poważnymi konsekwencjami nieodpowiedzialnych zachowań.

Prezerwatywa

To najczęściej wybierana metoda antykoncepcji – tania i łatwo dostępna zapewnia ochronę zarówno przed zapłodnieniem (jej skuteczność wynosi nawet 90%), jak i przed zarażeniem się od partnera chorobami wenerycznymi. Uwaga! Stopień, w jakim prezerwatywa będzie was zabezpieczać, zależy w dużej mierze od sposobu jej użycia – warto wcześniej poćwiczyć jej zakładanie i dokładnie przeczytać instrukcję! Poza tym:

  • Nigdy nie używajcie tej samej prezerwatywy więcej niż raz – na zużytym kondomie zawsze pozostaną resztki nasienia, których kontakt z narządami płciowymi kobiety może skończyć się… ciążą.
  • Zakładając prezerwatywę na członek, ściśnij – ty bądź partner – jej końcówkę palcem wskazującym i kciukiem, tak aby nie zostało w niej powietrze. Dzięki temu zminimalizujecie ryzyko pęknięcia kondomu.
  • Uważaj, by nie dopuścić do kontaktu prezerwatywy z oliwką dla dzieci, kremem do twarzy lub ciała, wazeliną, masłem. Te substancje – używane czasem dla zwiększenia nawilżenia pochwy – mogą ją uszkodzić.
  • Pamiętaj, że osłabienie doznań partnera albo zakłócenie spontaniczności podczas współżycia – często wskazywane jako wady prezerwatyw – to niewielka cena za solidne zabezpieczenie przed wpadką czy chorobami, takimi jak kiła, rzeżączka, żółtaczka i HIV.

Zalety: Dobrze założona prezerwatywa jest jedną z pewniejszych metod, która w czasie pierwszego stosunku zapewni obojgu partnerom ochronę przed zarażeniem się groźną chorobą i nie dopuści do zapłodnienia. Dodatkowo nawilżane prezerwatywy ułatwią zbliżenie, jeśli kobieta ma problem z nadmierną suchością pochwy, a te ze środkiem plemnikobójczym zabezpieczą podwójnie.

Wady: Używanie prezerwatywy – wbrew pozorom – wymaga wprawy, dlatego lepiej wcześniej nauczyć się jej zakładania i sumiennie przestrzegać zasad stosowania kondomów.

Pigułki hormonalne

To wygodna metoda antykoncepcji, którą będziesz mogła stosować nawet kilka lat, jeśli planujesz regularne współżycie. Pigułki dobierze ci ginekolog na podstawie rozmowy z tobą oraz badań, takich jak cytologia, morfologia krwi i ocena układu krzepnięcia, próby wątrobowe, pomiar ciśnienia tętniczego krwi. Dopiero po zebraniu wszystkich wyników badań lekarz przepisze ci odpowiedni preparat, będziesz też musiała zgłaszać się do niego co kilka miesięcy, co umożliwi ci stałe kontrolowanie swojego stanu zdrowia.

O pigułkach powinnaś więc pomyśleć wcześniej! Przygotowując się do pierwszego razu, poświęć trochę czasu na przeprowadzenie badań i dokładne zapoznanie się z działaniem hormonalnej antykoncepcji. Pamiętaj, że pierwszą pigułkę weźmiesz w pierwszym dniu okresu, a chroniona będziesz już w tym samym, pierwszym cyklu.

Zalety: Antykoncepcja hormonalna to dobry wybór, jeśli planujesz rozpoczęcie współżycia z wyprzedzeniem, lekarz nie widzi przeciwwskazań do przepisania ci bezpiecznych środków, a ty masz stałego partnera seksualnego.

Wady: Oprócz tego, że podczas stosowania pigułek nie możesz pozwolić sobie na roztargnienie (nawet jedna zapomniana tabletka może zmniejszyć działanie antykoncepcyjne całego opakowania!), na ich niekorzyść działa także zupełny brak zabezpieczenia przed chorobami wenerycznymi oraz HIV. Zmieniając partnera, będziesz więc musiała pamiętać o dodatkowej ochronie, np. prezerwatywie!

Regularne przyjmowanie pigułek hormonalnych pozwala na nieskrępowane współżycie seksualne, nie sprawdzi się jednak, jeżeli nie masz stałego partnera albo nie jesteś pewna, czy ten, z którym planujesz przeżyć swój pierwszy raz, jest całkowicie zdrowy. O ile zatem nie masz wglądu do jego aktualnych wyników badań, przyjmowanie pigułek może sprzyjać ryzykownym zachowaniom seksualnym.

Środki chemiczne – dla pewności

Aby zmniejszyć do minimum ryzyko zajścia w ciążę, warto pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu, jakie dają chemiczne metody antykoncepcyjne, np. w formie globulek wkładanych do pochwy bezpośrednio przed stosunkiem. To metoda, którą możecie wykorzystać zarówno za pierwszym razem, jak i później – podczas nieregularnych zbliżeń i najlepiej w połączeniu z prezerwatywą.

Wady: Chemiczne środki antykoncepcyjne mogą podrażniać okolice pochwy, powodować pieczenie, uczucie gorąca, a nawet wywoływać uczulenie. Piana, jaka wytwarza się w drogach rodnych, gdy globulka zaczyna działać, może okazać się dość krępującym zjawiskiem, zwłaszcza podczas pierwszego stosunku. Ponadto globulkę należy umieścić w pochwie na 10 minut przed zbliżeniem, co zmusza do planowania stosunku niemal z zegarkiem w ręku.