5 zimnych drani, czyli dlaczego kobiety lubią niegrzecznych chłopców

0
79
Rate this post
Romans z niegrzecznym chłopcem to intrygujący pościg za króliczkiem. Dzięki niebezpiecznym związkom adrenalina krąży w żyłach, radość miesza się z cierpieniem, a drobne okrucieństwa przeplatają z chwilami szczęścia. Poznaj 5 zimnych drani i dowiedz się co sprawia, że działają na kobiety jak lep na muchy.

Niebezpieczne związki w oczach kobiet często jawią się bardziej jako atrakcyjne niż groźne. Zagadką niezwykłej popularności zimnych drani zajęli się nawet psychologowie. Naukowcy ze Stanowego Uniwersytetu New Mexico doszli do wniosku, że typ modelowego podrywacza odnosi sukcesy dzięki kombinacji trzech cech, które określono mianem „mrocznej triady”. Co składa się na ten zestaw?

  • narcyzm
  • zachowania antyspołeczne, impulsywne i nieobliczalne
  • uiejętność wiarygodnego kłamania

Strategia ewolucyjna

Wyniki prac doktora Petera Jonasona z Uniwersytetu Nowego Meksyku potwierdzają, że złe maniery w relacjach damsko-męskich to podstawa najbardziej efektywnej strategii rozsiewania genów. Kobieca podświadomość nie koduje bowiem notorycznych podrywaczy jako odrażających manipulatorów. Wprost przeciwnie: w ich zabiegach kobieta widzi siłę, odwagę oraz skłonność do ryzyka. Wszystkie te cechy składają się na obraz idealnego reproduktora zapewniającego dobre geny – jeszcze z czasów jaskiniowych kobietom została potrzeba posiadania przy sobie najsilniejszego, najbardziej agresywnego samca w stadzie. Uwodziciele mają bogatsze życie seksualne i, co się z tym wiąże – większe szanse na potomstwo, choć kompletnie nie rokują jako ojcowie i partnerzy.

Ewolucja nie wyeliminowała nieuczciwych przystojniaczków, ponieważ nie byli groźni dla społeczeństwa. Inni mężczyźni nie postrzegali skaczących z kwiatka na kwiatek jako konkurentów. Bo co poszukująca poważnego partnera kobieta może widzieć w lekkoduchu? No właśnie, co?

Słodki drań mile widziany

Mimo doświadczenia i inteligencji, w draniu widzimy często fajnego faceta. Zwykle jesteśmy nim oczarowane, pełne nadziei i ciekawości. Naiwnie szukamy w relacji z nim poczucia bezpieczeństwa, miłości, bliskości, wsparcia i zainteresowania. Czyli wszystkiego, czego z pewnością nie dostaniemy. Zanim rzucimy się w ognisty romans bez przyszłości, przyjrzyjmy się postaciom pięciu najbardziej zimnych drani, a zarazem gorących kochanków, jakich zna historia.

Don Huan – zakazany owoc

Legendarny szlachcic hiszpański,, żyjący w Sewilli  w XVI wieku. Słynął z urody, uroku osobistego oraz porywczości, przedmiotowego traktowania kobiet, narcyzmu. Na czym polegał fenomen tego zmysłowego młodzieńca, który wzbudzał zainteresowanie tak wielu kobiet, mamił je komplementami i fałszywymi obietnicami, rozkochiwał, a następnie porzucał? Pojawienie się przystojnego drania w naszym życiu może być zbawienne, ponieważ najzwyczajniej w świecie pragniemy być uwiedzione. Tylko dlaczego przez kogoś tak chwiejnym uczuciowo? Rozpustnik jest atrakcyjny dlatego, że ze swej niewierności uczynił znak rozpoznawczy. Socjologowie nazywają to „efektem haremu”: skoro uwiódł aż tyle kobiet, to najwyraźniej musi coś w sobie mieć! Współczesny Don Juan z dumą nosi etykietkę kobieciarza. W życiu preferuje nieograniczoną swobodę i beztroskę, nie akceptuje stabilizacji, wciąż szuka nowych doznań.

Hrabia de Valmont – w miłości jak na wojnie

W uwodzeniu jak na wojnie – wszystkie chwyty dozwolone. Wicehrabia de Valmont, jeden z bohaterów powieści Choderlosa de LaclosaNiebezpieczne związki, to libertyn pierwszej wody. Pozbawiony serca i skrupułów uwodziciel zafascynowany jest niedostępną pięknością – prezydentową de Tourvel. Cyniczny Valmont traktuje miłosny podbój jako wielkie wyzwanie, jednak rozkochując w sobie panią de Tourvel, sam wpada w sidła miłości. Pod wypływem towarzyskiej intrygi Valmont porzuca kochankę. Pani Tourvel wpada w rozpacz i umiera, a sam sprawca też szczerze cierpi – co jest dla niego zaskoczeniem – i chce naprawić swój błąd, jednak jest już za późno.

Spotkanie z niegrzecznym chłopcem może być przygodą, jednak bez szans na zbudowanie solidnej relacji. Angażując się w taki związek, pamiętaj – jeżeli sytuacja wyjdzie poza ramy beztroskiejlovestory, zakończ grę i opzwól wyciszyć się emocjom. Tylko w ten sposób uchronisz się przed zranieniem.

Hrabia Rudolf  – ukryte pragnienia madame Bovary

Słynna na cały świat pani Emma Bovary to młoda kobieta znudzona swoim małżeństwem. Pogrążoną w szarej egzystencji Emmę dostrzega mieszkający w okolicy bogaty hrabia Rudolf, który bez skrupułów ją uwodzi. Pani Bovary rzuca się w wir romansu, w którym realizuje najskrytsze pragnienia. W kochanku widzi ideał mężczyzny, dla Rudolfa jest natomiast tylko kolejną przygodą. Znudzony, a nawet przerażony jej miłością i planami wspólnej ucieczki hrabia listownie zrywa znajomość, doprowadzając Emmę do długotrwałej choroby.

Uwodziciele są łatwo dostępni erotycznie. Przy nich nie boimy się odrzucenia. Dlatego niegrzecznym chłopcom ulegają często kobiety pozostające w wystudzonych związkach. Wydaje im się, że dzięki namiętnemu kochankowi staną się bohaterką romansu. Czarny charakter, który budzi zmysły kobiety i jej uśpione pragnienia, odgrywa tutaj rolę królewicza z bajki.

Rhett Butler – romantyczny cynik

Rhett Butler w wykonaniu Clarka Gable’a stał się filmową ikoną męskości. Przystojny awanturnik o skandalicznej reputacji, pewny siebie, arogancki, czasem wręcz brutalny. Władczy, nonszalancki i bardzo seksi. Z pozoru cynik i drań, w istocie romantyczny kochanek wielbiący wybrankę swego serca. Szlachetny idealista, popierający przegrane sprawy, czuły ojciec i oddany przyjaciel. Wszelki opór jest bezcelowy.

James Bond – licencja na uwodzenie

Roztacza wokół siebie zapach przygody i sukcesu. Każda kobieta, która wpada w jego sidła, pragnie go okiełznać i poznać jego tajemnicę. Daniel Craig jako James Bond sieje zniszczenie, jest pozbawiony sentymentów i skrupułów. Na czym polega fenomen tego drania, a zarazem dżentelmena, który zdobędzie każdą kobietę i z równą łatwością ją porzuci? Według amerykańskich naukowców tym, co nas podnieca, jest zapach perfum zmieszanych z zapachem potu i męskimi hormonami. To tłumaczy, dlaczego kobiety najczęściej fantazjują o seksie ze strażakiem, policjantem czy hydraulikiem. Każda z nas lubi czasem poczuć się jak krucha, bezbronna istotka, otoczone opieką silnego mężczyzny. Nie zapominajmy jednak o naturze niegrzecznego chłopca i nie próbujmy udomowić uwodziciela, ponieważ to zbyt ryzykowna gra.