Podczas okresu nie można zajść w ciążę

0
69
5/5 - (1 vote)

Myśląc o kwestiach związanych z płodnością, wiele kobiet słyszało już mit, że podczas okresu nie można zajść w ciążę. Ten przekonanie może być spowodowane tym, że kobiety uważają, że nie są w stanie zajść w ciążę, gdy mają krwawienie z macicy, ale niestety to tylko mit. W rzeczywistości, choć szanse na zajście w ciążę podczas okresu są mniejsze niż w innych momentach cyklu miesiączkowego, to jednak nie są one całkowicie niemożliwe.

Aby zrozumieć, dlaczego to prawda, warto przyjrzeć się funkcjonowaniu żeńskiego układu rozrodczego i procesowi owulacji. Podczas każdego cyklu miesiączkowego u kobiety dochodzi do uwolnienia jajeczka z jednego z jej jajników, co nazywa się owulacją. Jajeczko to przemieszcza się przez jajowód do macicy, gdzie może zostać zapłodnione przez plemniki, jeśli dojdzie do stosunku płciowego. Jeśli do zapłodnienia dojdzie, jajeczko zagnieździ się w błonie śluzowej macicy i zacznie rozwijać się w płód. Jeśli natomiast do zapłodnienia nie dojdzie, jajeczko i błona śluzowa macicy zostaną odrzucone przez organizm kobiety, co objawia się krwawieniem miesiączkowym.

Teraz należy zauważyć, że czas, w którym kobieta ma krwawienie miesiączkowe, jest zwykle uważany za początek cyklu miesiączkowego. Okres ten trwa zwykle od trzech do siedmiu dni, ale czas trwania i ilość wydzieliny mogą się różnić u różnych kobiet. Podczas tego czasu jajnik kobiety przygotowuje kolejne jajeczko do uwolnienia w kolejnym cyklu. O ile właśnie wtedy jest najmniej prawdopodobne, że zajdzie w ciążę, to jednak może się to zdarzyć, ponieważ czasami owulacja występuje wcześniej lub później niż zwykle.

Jeśli kobieta ma cykl menstruacyjny o długości 28 dni, to przewidywalne jest, że owulacja wystąpi około 14 dnia cyklu. Jednak u niektórych kobiet cykl może być krótszy lub dłuższy, a owulacja może wystąpić wcześniej lub później. Ponadto, u niektórych kobiet może wystąpić tzw. owulacja przedkrwotoczna, czyli uwolnienie jajeczka przed wystąpieniem krwawienia miesiączkowego, co oznacza, że zapłodnienie może nastąpić nawet podczas krwawienia.

Ponadto, ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest czas życia plemników. Plemniki mogą żyć w żeńskim ciele przez około 5 dni, co oznacza, że jeśli stosunek płciowy nastąpi podczas krwawienia miesiączkowego, a kobieta uwolni jajeczko krótko po tym, to plemniki będą już na nią czekać i mogą się z nim połączyć, co doprowadzi do zapłodnienia.

Wreszcie, należy pamiętać, że nawet jeśli kobieta jest na samym końcu swojego okresu, to wciąż istnieje ryzyko zapłodnienia, zwłaszcza jeśli stosunek płciowy wystąpi w dniach poprzedzających owulację. Dlatego ważne jest, aby kobiety stosowały środki antykoncepcyjne przez cały cykl miesiączkowy, a nie tylko podczas okresu, jeśli nie chcą zajść w ciążę.

Podsumowując, mit, że podczas okresu nie można zajść w ciążę, jest nieprawdziwy. Chociaż szanse na zapłodnienie są zwykle mniejsze w czasie krwawienia miesiączkowego, to jednak nie są one całkowicie niemożliwe. Kobiety powinny zawsze stosować środki antykoncepcyjne, jeśli nie chcą zajść w ciążę, niezależnie od fazy cyklu menstruacyjnego, a w razie wątpliwości lub pytań na ten temat, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.