Oczekiwania = rozczarowania

0
72
Rate this post

To nie jest coś, co jest nowe i odkrywcze. Wiele osób już się z tym spotkało. W moim przypadku, mój znajomy, podobnie jak wiele mężczyzn, nie wpadł na pomysł, żeby zaręczyć się z kobietą w święta. Taka okazja jest bardzo romantyczna i wiele kobiet marzy o takiej sytuacji, jednak nie zawsze jest to możliwe. W moim przypadku, moja znajoma wymyśliła sobie, że byłoby fajnie, gdyby jej facet oświadczył się w święta, ale niestety jej marzenie się nie spełniło. Oczywiście, nie brakuje oświadczyn, ale czasami lepiej jest wymyślić coś bardziej oryginalnego niż tradycyjne zaręczyny w święta.

Planowanie w głowie, by ktoś inny realizował nasze oczekiwania bez wcześniejszej informacji, jest zgubne dla związku. Nie powinno nas to jednak dziwić, ponieważ często sami sobie takie plany tworzymy. Bardziej zaskakujące jest, że wiele kobiet nie rozumie tej prostej zasady. Mężczyźni próbują nas tego nauczyć od pierwszej chwili, kiedy ich poznajemy. Mimo że na początku często serwują nam atrakcyjne pomysły, to są to standardowe rzeczy, które podobają się większości kobiet. Z czasem zaczynają jednak zadawać pytania, by lepiej zrozumieć nasze oczekiwania. Mężczyźni nie są jasnowidzami i potrzebują naszej pomocy, aby spełnić nasze marzenia. Dziwi nas, że kobiety nie chcą współpracować, licząc na domyślanie się, co jest dla nich nie fair. Nie ma wstydu w okazywaniu swoich oczekiwań i pragnień, a brak komunikacji może prowadzić do niezrealizowanych marzeń i rozczarowań.

Kobiety zostały stworzone przez naturę inaczej. Naszym zadaniem jest urodzić i wychować dzieci (sorry feministki, ale tak jest). Wyposażone zostałyśmy w tym celu w specjalne mechanizmy pozwalające nam domyślać się, odczytywać i przewidywać pragnienia i potrzeby innych. Pewnie dlatego, że kilkudniowe dziecko nie jest nam wstanie powiedzieć, że jest głodne czy zrobiło kupę. Musimy się zdać na naszą intuicję. Gdy nie mamy dzieci, wykorzystujemy te zdolności wobec innych – przyjaciół, rodziny i oczywiście partnerów. Facetom to nigdy potrzebne nie było. Oni nie musieli się zastanawiać czy drapieżnik biegnący na nich chce ich pożreć czy się pobawić. Musieli przeanalizować sytuację i obliczyć swoje szanse na przeżycie i/lub upolowanie zwierzyny. Proste, prawdziwe i tłumaczące wszystko. Przynajmniej dla mnie. Coś w stylu tego, żeby nie oczekiwać od tostera robienia kawy. A kobiety oczekują i jeszcze są rozczarowane, że nie wyszło! Fascynujące, nie?

Wiele książek opowiada o różnicach między kobietami i mężczyznami, jak zrozumieć drugiego i jak zachować trwałość związku. Często jednak, po przeczytaniu tych porad, kobiety i tak zakochują się i tracą tę wiedzę. Dlaczego? Ponieważ miłość jest silniejsza od wiedzy. Jeśli mężczyzna naprawdę nas kocha, to powinien się domyślić, co nam jest potrzebne. Jednak czasami trzeba mu tego powiedzieć, bo inaczej nie będzie wiedział. Nie musimy grać w żadne gry ani fochów, ponieważ to tylko nam szkodzi i mężczyźni nas postrzegają jako niezrównoważone emocjonalnie. Mężczyźni chcą nam pomagać i robić coś dobrego, ale musimy im powiedzieć, co jest dla nas ważne. Jeśli natomiast mężczyzna nie jest w stanie nas zrozumieć i spełniać naszych potrzeb, to nie jest wart naszej uwagi. Warto poszukać kogoś, kto będzie nas wartościowym partnerem i kimś, z kim będzie nam się dobrze i przyjemnie żyło.

Często w związkach kobiety chcą, aby ich partnerzy stali się bardziej odpowiadającym im ideałem. Wierzą, że dzięki miłości i trosce uda im się zmienić faceta w osobę, jakiej pragną. Tak bywa jednak rzadko. Człowiek jest stworzony z określonymi cechami i właściwościami, które są częścią jego natury i trudno jest je zmienić.

Wiele kobiet myli ideał faceta z obrazem stworzonym w głowie. Uwielbiają wyobrażać sobie, że ich partner jest czuły, empatyczny i troskliwy, ale jednocześnie prawdziwym mężczyzną, który potrafi być silny i stanowczy. Takie połączenie jednak rzadko występuje w rzeczywistości i często prowadzi do rozczarowania.

Zmiana faceta wymaga wysiłku i zaangażowania obu stron. Jeśli on nie chce się zmienić, to bardzo trudno jest to zrobić bez jego współpracy. Czasami zmiana jest możliwa, ale tylko wtedy, gdy jest ona wynikiem własnej decyzji faceta, a nie wymuszenia ze strony kobiety.

Kiedy kobieta oczekuje niemożliwego i nie uwzględnia natury faceta, często prowadzi to do nieporozumień i konfliktów. W takiej sytuacji lepiej jest przemyśleć swoje oczekiwania i poszukać osoby, która już odpowiada naszemu ideałowi.

Wnioski: Zmiana faceta wymaga wysiłku i zaangażowania obu stron. Nie można oczekiwać, że partner sam z siebie stanie się ideałem, którego kobieta sobie wyobraża. Lepiej jest poszukać osoby, która już odpowiada naszemu ideałowi.

Zdaję sobie sprawę, że posiadanie oczekiwań jest ważne i nie jest złe. Jednak różnica między marzeniami a realistycznymi oczekiwaniami jest zauważalna i ważne jest, aby zrozumieć, że marzenia często prowadzą do rozczarowania. Dlatego ważne jest, aby wyznaczać sobie cele, które są wyzwaniem, ale jednocześnie realistyczne. Nie można oczekiwać, że ktoś będzie nas rozumiał bez wyrażania naszych oczekiwań.

Z tego powodu, apeluję do wszystkich, aby uczyli się wyrażać swoje potrzeby i oczekiwania w prosty i jasny sposób. Konieczne jest również, aby uczyć się rozmawiać z innymi na ich języku, bez podtekstów i niejasności. Chodzi o nasze szczęście i nasze życie, więc nie powinniśmy pozostawiać tego w rękach innych i liczyć, że sami zrozumieją nasze potrzeby.