Mity na temat męskiego orgazmu okiem seksuologa

0
88
Rate this post

Męski orgazm jest często pomijany w rozmowach na temat seksualności. Być może jest to z powodu przekonania, że jest on czymś oczywistym i nie wymaga specjalnego omawiania. Jednak takie podejście do męskiej seksualności prowadzi do powstawania wielu mitów. Warto więc zajrzeć bliżej w tę kwestię i rozprawić się z kilkoma z tych fałszywych przekonań.

Wytrysk jest równoznaczny z doświadczeniem orgazmu

Mit dotyczący ścisłego powiązania orgazmu i wytrysku jest powszechny, jednak są to dwie niezależne od siebie funkcje ciała. Choć często występują razem, może dojść do orgazmu bez wytrysku lub wytrysku bez orgazmu. W kulturach Wschodu orgazm bez wytrysku jest bardzo ceniony i uważa się, że pozwala na oszczędzanie energii życiowej dla celów duchowych, zdrowia i długowieczności. Taoizm zawiera sztukę kontrolowania wytrysku jako jeden z elementów sztuki miłosnej. Treningi i joga służą do tego, aby mężczyzna mógł doświadczać intensywnej rozkoszy bez wytrysku. Jednak jeśli orgazm bez wytrysku występuje często bez wysiłku mężczyzny, warto skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Mężczyzna ma zawsze orgazm

Nie jest to prawdą, że tylko kobiety mają problemy z osiągnięciem orgazmu lub jego opóźnienie. Także mężczyźni borykają się z tym problemem, który może być wynikiem zarówno czynników biologicznych, jak i psychologicznych. Wśród czynników biologicznych wymienia się choroby, takie jak cukrzyca, urazy kręgosłupa, hipogonadyzm, hiperprolaktynemię, a także leki (np. z grupy SSRI, przeciwpsychotyczne, diuretyki) i używki, takie jak alkohol. Z czynników psychologicznych można wymienić lęk przed ciążą, depresję, wychowanie religijne, doświadczenie seksualnego wykorzystania, stres, nieprawidłową relację partnerską, niską samoocenę, a także uzależnienie od określonej formy stymulacji podczas masturbacji. Chociaż brak orgazmu lub opóźnienie nie jest powodem do niepokoju, jeśli występuje często, warto szukać pomocy.

Mężczyźni nie doświadczają wielokrotnych orgazmów

Wiele osób sądzi, że wielokrotne orgazmy dotyczą jedynie kobiet. Choć panie mają lepsze predyspozycje fizjologiczne do osiągania kilku orgazmów pod rząd, nie jest prawdą, że mężczyźni ich nie doświadczają. Osiągnięcie wielokrotnych orgazmów przez mężczyzn wymaga dobrej znajomości swojego ciała, ćwiczeń mięśni Kegla i kontroli oddechu. Wielokrotne orgazmy są możliwe dzięki umiejętności szczytowania bez wytrysku.

Czerpanie przyjemności ze stymulacji analnej świadczy o orientacji homoseksualnej

Męskie pośladki to jedna z największych stref erogennych w ciele mężczyzny, jednak istnieje jeszcze więcej do zbadania i doświadczenia. Mamy na myśli prostatę, narząd o niewielkim rozmiarze, ale z niezwykle silnymi unerwieniami. Masaż prostaty może prowadzić do niezapomnianego orgazmu i jest często nazywany męskim punktem G. Niestety, wiele mężczyzn obawia się, że będą uważani za nieheteronormatywnych, jeśli spróbują stymulacji analnej. To jednak mit, ponieważ także mężczyźni heteroseksualni czerpią przyjemność z tego typu praktyk. Dlatego warto porzucić uprzedzenia i spróbować nowych form przyjemności. Oczywiście, ważne jest, aby zawsze upewnić się, że mężczyzna wyraża zgodę na takie formy pieszczot, a także aby pamiętać, że tego typu praktyki wymagają czasu, delikatności, rozluźnienia i otwartości na seksualne eksperymenty. Jeśli mamy jakiekolwiek obawy, lepiej nie robić nic na siłę ani wbrew sobie.