Wpływ diety na zdrowie pacjentów z Nocną Napadową Hemoglobinurią

0
35
4/5 - (1 vote)

Nocna napadowa hemoglobinuria (PNH) jest schorzeniem krwi, w którego przebiegu dochodzi do niszczenia błony erytrocytów i przedwczesnego rozpadu czerwonych krwinek. Wiąże się to z uwalnianiem hemoglobiny do krwi i moczu, co objawia się ciemnym kolorem moczu, obserwowanym zwłaszcza w godzinach porannych. Czy dieta może mieć jakikolwiek wpływ na zdrowie pacjentów z nocną napadową hemoglobinurią? Na co należy zwrócić uwagę w jadłospisie osób z PNH?

Niedokrwistość w PNH

Przedwczesny rozpad krwinek czerwonych prowadzi do niedokrwistości. Pojawiają się wówczas typowe dla niej objawy, takie jak: zmęczenie, osłabienie, bladość skóry, bóle czy zawroty głowy. Znacząco wpływa to nie tylko na codzienne funkcjonowanie pacjenta, ale również na jego samopoczucie.

W leczeniu niedokrwistości towarzyszącej PNH (https://www.fundacjasaventic.pl/baza-wiedzy/choroby/nocna-napadowa-hemoglobinuria/) cęsto stosowana jest suplementacja zarówno żelaza, jak i kwasu foliowego. Oba te składniki warto jednak również dostarczać w większych ilościach wraz z codzienną dietą, a także wprowadzać modyfikacje, które będą sprzyjały zwiększeniu ich wchłanialności (przede wszystkim żelaza).

Dieta a PNH – zalecenia

W przypadku nocnej napadowej hemoglobinurii warto zadbać o produkty bogate w żelazo takie jak: podroby, wołowina, ryby, natka pietruszki, kasza jaglana, pestki dyni, nasiona roślin strączkowych (soczewica, ciecierzyca). Dodatkowo najlepiej łączyć te produkty ze źródłami witaminy C, która wspomaga wchłanianie żelaza. Tak samo korzystnie działają bakterie kwasu mlekowego, zatem produkty obfitującej w żelazo można komponować także w towarzystwie kiszonek.

Pomocne będzie również niepopijanie posiłków szczególnie bogatych w żelazo kawą, która ogranicza wchłanianie żelaza. Podobnie sprawa wygląda w przypadku przyjmowania preparatów z żelazem – nie popijamy ich kawą. W posiłku po ich wzięciu unikamy także produktów wysokobłonnikowych – one również wiążą żelazo.

Natomiast kwas foliowy znajduje się przede wszystkim w zielonych warzywach liściastych (szpinak, rukola, inne sałaty), brukselce, orzechach, brokułach, kaszy gryczanej, otrębach pszennych, komosie ryżowej, a także wątróbce.

Niedokrwistość czy choroba rzadka?

Jednymi z objawów nocnej napadowej hemoglobinurii są te, które są związane z niedokrwistością. Niedokrwistość z niedoboru żelaza, kwasu foliowego czy witaminy B12 ma różne podłoże i w wielu przypadkach wynika z błędów dietetycznych lub towarzyszy innym, zdecydowanie bardziej popularnym chorobom niż PNH.

Z tego właśnie powodu, zarówno nocna napadowa hemoglobinuria, jak i inne schorzenia rzadkie, mogą pozostawać niezdiagnozowane prawidłowo nawet przez długie lata i mylone z innymi chorobami na co wskazują mało optymistyczne statystyki.

Działania w kierunku zmiany tego stanu podejmuje Fundacja Saventic, która zajmuje się chorobami rzadkimi. Nie tylko popularyzuje wiedzę na ich temat, ale przede wszystkim udziela nieodpłatnej pomocy osobom, których historia medyczna może wskazywać na niezdiagnozowaną do tej pory chorobę rzadką.