Choroby uszu
Osłabienie słuchu, uczucie ciśnienia w uchu oraz odczucie zatykania ucha – te symptomy mogą wskazywać na wysiękowe zapalenie ucha. Zgromadzony płyn w jamie bębenkowej zaczyna blokować ucho środkowe. Oprócz problemów ze słuchem mogą wystąpić również zawroty głowy czy ból ucha.
Wysiękowe zapalenie uszu często jest efektem przeziębienia, podczas którego zwiększa się produkcja wydzieliny oraz występuje obrzęk błony śluzowej. Dlatego następuje pogarszenie wentylacji ucha środkowego. Zwykle za wentylację odpowiada trąbka Eustachiusza (połączenie między uchem, nosem i gardłem a jamą bębenkową). W przypadku gdy przeziębienie zaczyna zakłócać wentylację, może to prowadzić do gromadzenia się płynu w błonie bębenkowej. Czasami przyczyną wysięku są również powiększone migdałki.
Kiedy występuje wysięk?
Wysiękowe zapalenie uszu jest szczególnie powszechne u dzieci w wieku przedszkolnym, dotykając ponad 50% tej grupy wiekowej. Na ogół pojawia się ono w gdy występuje infekcja ucha środkowego. U małych dzieci trąbka Eustachiusza jest stosunkowo krótka i znajduje się w poziomie, co sprzyja przenikaniu patogenów do ucha środkowego. Gdy powiększone są migdałki, mogą one dodatkowo utrudniać wentylację. Prowadzi to do przedostawania się wydzieliny do jamy bębenkowej i wystąpienia wysiękowego zapalenia uszu.
U dorosłych stan ten często występuje jako konsekwencja przeziębienia. Błony śluzowe ulegają podrażnieniu i obrzękowi, co prowadzi do zwiększonej produkcji wydzieliny. Utrudnia to wentylację ucha środkowego.
Jakie są objawy wysiękowego zapalenie uszu?
Typowe objawy wysiękowego zapalenia uszu to uczucie ciśnienia oraz ból w uchu.
Jeśli dziecko doświadcza następujących symptomów, warto udać się do laryngologa dziecięcego:
uczucie ucisku w uchu,
odczucie zatykania ucha,
zawroty głowy,
szumy uszne (np. trzaski),
ból ucha,
utrata słuchu.
Jak leczy się wysiękowe zapalenie uszu?
W przypadku gdy dziecko powyższe objawy, należy udać się do laryngologa dziecięcego. Laryngolog dziecięcy może zdiagnozować stan chorobowy uszu, badając ucho za pomocą wziernika lub poprzez endoskopię (fiberoskopia), aby ocenić stan błony bębenkowej. W przypadku stanu zapalnego błona bębenkowa może być czerwona, a w przypadku przewlekłej formy – pogrubiona i różowa. Zwykle stan zapalny ustępuje samoistnie. Wspomagająco można stosować krople do nosa, leki upłynniające oraz przeciwbólowe, które działają również przeciwzapalnie.
Jeżeli zapalenie przekształci się w bakteryjną infekcję, laryngolog przepisuje antybiotyki.
Kiedy jest wskazany drenaż uszu?
W przypadku przewlekłego wysiękowego zapalenia uszu wykonuje się zabieg drenażu z użyciem małych rurek drenażowych. Takie postępowanie pozwala na usunięcie wydzieliny oraz poprawia wentylację ucha. W trakcie zabiegu chirurg – laryngolog dziecięcy, w błonie bębenkowej, wykonuje niewielkie nacięcie, przez które można odessać zgromadzony płyn. W celu zapewnienia wentylacji i drenażu, do otworu wprowadza się małe rurki. Rurki te zostają odrzucone przez organizm najpóźniej rok po operacji. Zabieg – drenaż uszu u dzieci przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym.
Drenaż uszu i usunięcie migdałka
Jeśli problemy w jamie bębenkowej są spowodowane powiększonymi migdałkami, laryngolog dziecięcy może zasugerować ich chirurgiczne usunięcie lub redukcję. Wówczas zabieg drenażu uszu może być połączony z adenotomią (usunięcie migdałka trzeciego), tonsillotomią (przycięcie migdałków podniebiennych) , tonsillektomią (usunięcie migdałków podniebiennych) lub adenotonsillotomią (usunięcie migdałka trzeciego i przycięcie migdałków podniebiennych).