Czym zajmuje się pulmonolog dziecięcy i kiedy warto się do niego wybrać?

0
36
5/5 - (1 vote)

Lekarzem, który większości rodziców kojarzy się z leczeniem chorób dziecięcych, jest pediatra. Czasami jednak dolegliwości, z którymi mierzy się maluch, wymagają konsultacji z innym specjalistą – rodzice mogą być do niego odesłani właśnie przez pediatrę lub samodzielnie zdecydować się na skorzystanie z jego pomocy. Jednym z takich lekarzy jest pulmonolog – zajmuje się on przede wszystkim leczeniem schorzeń związanych z płucami. W jakich przypadkach warto się do niego udać z dzieckiem? Radzimy.

Czym dokładnie zajmuje się pulmonolog dziecięcy?

Pulmonolog dziecięcy jest lekarzem, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób płuc oraz układu oddechowego u dzieci. Leczy schorzenia wywołane przez wirusy lub bakterie, ale prowadzi także leczenie przewlekłych chorób układu oddechowego, takich jak mukowiscydoza. Niekiedy leczenie u pulmonologa jest krótkotrwałe, w innych przypadkach koniecznością jest prowadzenie i nadzorowanie terapii przez wiele lat. Pulmonolog dziecięcy może zajmować się nawet najmłodszymi pacjentami, już od pierwszych tygodni życia.

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u pulmonologa dziecięcego?

Objawy ze strony układu oddechowego mogą być bardzo różnorodne. Często wskazują na niegroźne infekcje – dziecko może kasłać lub mieć chrypkę wywołaną na przykład przesuszonym powietrzem. W niektórych przypadkach jednak objawy ze strony układu oddechowego mogą świadczyć o poważniejszych chorobach lub wymagać pilnej interwencji lekarskiej. Jeśli na przykład kaszel lub chrypka będą się utrzymywać długo, a leczenie ukierunkowane na infekcje wirusowe lub bakteryjne nie będzie dawać efektu, zdecydowanie warto pogłębić diagnostykę. Do innych objawów, które powinny skłonić rodzica do wizyty z dzieckiem u pulmonologa, należą:

  • trudności w oddychaniu oraz duszności, przyspieszony lub spowolniony oddech, bezdech czy oddech przerywany głębokimi wdechami;
  • zaburzenia oddychania w czasie snu, epizody dławienia się w czasie snu czy duszności;
  • tak zwany „świszczący oddech”;
  • chrypka, która nie jest związana z infekcją i nie przechodzi przez dłuższy czas;
  • częste infekcje dróg oddechowych;
  • zatkany nos, który nie jest wynikiem przeziębienia lub chwilowego obniżenia odporności;
  • ból w klatce piersiowej;
  • krwioplucie.

Do wizyty u pulmonologa powinno skłonić rodziców również podejrzenie u dziecka astmy – ta objawia się w wielu przypadkach częstym kaszlem, płytkim i/lub świszczącym oddechem, dusznościami czy trudnościami w oddychaniu. Jeśli u dziecka wystąpią nagłe i silne zaburzenia oddychania, które uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie, należy od razu wezwać pogotowanie ratunkowe lub natychmiast pojechać z dzieckiem na SOR. Takie objawy mogą bowiem świadczyć o ostrej niewydolności oddechowej lub innym stanie zagrożenia zdrowia, a nawet życia dziecka.

Jak przebiega wizyta u pulmonologa dziecięcego?

Wizyta w gabinecie pulmonologa dziecięcego przebiega bardzo podobnie do wizyt u innych specjalistów. Najpierw lekarz zbierze szczegółowy wywiad z rodzicami dziecka oraz z samym dzieckiem. Zapyta o obserwowane objawy, stopień ich nasilenia, o to, czy pojawiają się w konkretnych sytuacjach, czy dziecko na coś choruje oraz jakie doświadczenia chorób ma za sobą, a także o to, jakie leki przyjmuje. Prawdopodobnie osłucha również pacjenta przy pomocy stetoskopu, wykona także badanie wzrokowe klatki piersiowej i oceni, jak funkcjonują mięśnie podczas oddychania. Zleci również potrzebne badania w zależności od objawów. To mogą być spirometria, bronchoskopia, pulsoksymetria, RTG klatki piersiowej lub tomografia. Może również zdecydować o farmakoterapii małego pacjenta, biorąc pod uwagę rozpoznanie choroby.

Pulmonolog dziecięcy Łódź w szpitalu Salve to dobry kierunek, jeśli Twoje dziecko zmaga się z chorobami płuc czy objawami ze strony układu oddechowego.